"Kadınlar için salatalığın önemi nedir? Salatalığın cilde faydası nedir?" gibi soruları biz kadınlar sık sık sorar ve araştırırız.

***

Salatalığın su oranının yüksek olduğu sebzeler arasındaki yerini artık neredeyse tüm kadınlar biliyor. Vücuttaki ödemin atılmasında ve diyet listelerinde salatalık baş yerde yerini aldı.

***

Özelikle diyet yapanlar salatalığı atıştırmak amaçlı sıkça kullanıyor. Salatalık sebzesinin tek bir tanesinde Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Folik Asit, Vitamin C, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Potasyum ve Çinko yer alıyor.

***

İçerdiği vitaminlerle cildi besleyen salatalık maskesinin aynı zamanda gözaltı morluklarına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Kadınların sıkça şikayetçi olduğu gözaltı morluklarının geçirilmesinde bir çok kişi bu tedavi yöntemini kullanıyor. Göz kapaklarının üzerinde görmeye alışık olduğumuz salatalık, tüm şişkinlikleri alarak kısa sürede nemlenmesini sağlıyor.

***

Salatalık, astringent büzücü etkisi sayesinde ciltteki genişlemiş gözeneklerin küçülmesini sağlayarak doğal bir cilt ağartıcı özelliğine sahip. Ciltte oluşan lekelerin yok olmasını sağlayan salatalık, kırışıklık oluşumunu engelleyip cilde yenilik ve parlaklık sağlar. C vitamini sayesinde de salatalık, yüzün canlı ve genç görünmesine yardımcı oluyor. Salatalıkta bulunan askorbik asit ve kafeik asit maddeleri yüzde bulunan ödem gibi şişkinliklerin azalmasını sağlıyor. Salatalık, doğal cilt ağartıcı özelliği sayesinde güneşin lekelerini yok etmekte önemli rol oynar.

***

DİĞER YAZILARI