Sıcakların 38-39 dereceleri gördüğü şu günlerde sokak hayvanlarını unutmayın.

***

Değişen iklim nedeniyle bu yaz aylarını öncekilerden çok daha sıcak ve kurak geçiriyoruz. Bu sıcak ve güneşli günler, sokakta yaşamak zorunda olan hayvan dostlarımız için de oldukça zorlu geçiyor. Onların bir kap su ve yemeğe en çok ihtiyaç duydukları zaman dilimi olan yaz aylarında su bulamayan sokaktaki minik dostlarımız için kapınızın önüne, parklara, sokaklara bir kap su koymayı ihmal etmeyin. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta ise, suyu metal kaba koymayın!

***

Metal kap daha kolay ısındığından suyun da ısınmasına neden olur. Bu sebeple plastik ya da cam kaplar tercih edebilirsiniz. Su dolu kapları da gölge alanlara yerleştirebilirsiniz. Sokak hayvanları sıcaktan çok fazla etkilenir ve susuz kalması durumunda halsiz düşerler hatta kalp krizi bile geçirebilirler. Bu nedenle sokaklara, parklara, ağaç altlarına, evlerinizin önüne veya uygun gördüğünüz yerlere bir kap su ve bir kap mama koyarsanız minik dostlarımız için yardım etmiş olursunuz.

***
Sürekli alışveriş yaptığınız kasaplarla anlaşıp düşük fiyat karşılığında sakatat alıp yolların köşelerine koyarak sokak hayvanlarının yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.

***

Et suyu veya tavuk suyunun içine ekmek doğrayarak da karınlarını doyurmalarını sağlayabilirsiniz. Bizlerden sevgi bekleyen dostlarımız için atacağımız her adım çok önemli. Evde artan yemekleri (bozulmamış olmasına dikkat ederek) ve marketlerden alacağınız kuru mamaları belli bölgelere ya da onlar için hazırlanan alanlara bırakarak hayatta kalmalarına yardımcı olabilirsiniz. Birçok yerde sokak hayvanlarına destek olabilmek için uygun fiyatlarla öğünlük kampanya mamaları satılıyor. Satın alacağınız bu küçük poşetlerdeki mamaları çantanızda veya arabanızda bulundurabilir, yolda gördüğünüz yardıma muhtaç olan dostlarımıza verebilirsiniz.

***

DİĞER YAZILARI