TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Sigara kullanmayanlara biraz saygı

Sigara kullanmayanlara biraz saygı

‘Sigara sağlığa zararlıdır’ cümlesini sanırım milyonlarca kez duymuşuzdur. Birçok yerde bu konuda uyarılar yazar. Hatta sigara paketlerinin üstünde dahi fotoğraflar ve uyarılar bulunuyor. Kısacası artık sigara içen birine bunun zararını anlatmaya gerek. Kaldı ki çevremde içenlerin birçoğu da bu zararı bilerek içiyor (onlara göre keyif). İçen insanları tasvip etmesem de saygı duyarım sonuçta herkesin kendi hayatı.   

Ben sigaranın kullanan kişiye verdiği zarardan ziyade kullanan kişinin diğer insanlara verdiği zarara dikkat çekmek istiyorum.  Kapalı alanlarda yasak olan sigarayı, açık alanlarda içenlerin birçoğu çevresine verdiği zararın farkında değil. Güzel bir havada dışarı çıkıp bir bankta oturuyorsunuz ve yan bankta birinin kullandığı sigaranın dumanına maruz kalıyorsunuz. Yada her hangi bir durakta otururken yanınız birisi sigara yakabiliyor. İçmenize saygı gösteren insanların sağlığına saygı göstermeniz gerekmez mi?

Bazı sigara tutkunu insanları anlamadığımı da söylemeden edemeyeceğim. Hadi kendi sağlığınızı hiçe saydınız. Ama ailesinin hatta çocuğunun yanında sigara içen insanlar var. Bir çoğunun da sığındığı avuntu, 'açık havadayız bir şey olmaz’. 

Özetle kimse kimsenin sigara satmasına, almasına, kullanmasına karışamayız. Yasal olan her şeye saygı duymak zorundayız. Ama bu özgürlük bir başkasının alanına giresiye kadar olmalı. Sigara kullanmayan insanlar kimsenin keyfi yüzünden bu dumanı solumak zorunda değil. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR