TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

ŞİMDİ ANLADINIZ MI KIŞ LASTİĞİNİN ÖNEMİNİ? 

ŞİMDİ ANLADINIZ MI KIŞ LASTİĞİNİN ÖNEMİNİ? 

Köşemde ara ara trafiğe, araçlara, önlemlere ve özellikle trafik kurallarına yer veriyorum. Fikirlerimi, düşüncelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bugünlerde malum en önemli gündemlerimizden biri kar yağışları. Bu doğrultuda da kar nedeniyle kapanan yolları konuşuyoruz. Peki kar yağışı tek başına yolu kapatır mı? Elbette aşırı yağışlar yolu kapatabilir ama bu süreçte gördük ki önlem almayan sürücüler de trafiğin kapanmasına olanak sağlıyor. Yani yine dönüp dolaşıp insan faktörüne geliyoruz. Tedbirin önemini görüyoruz. 
Burada en önemli unsur tabi ki kış lastiği. Özellikle haberlerde bir çok kez duymuşunuzdur, ‘Kış lastiği olmayan araçlar yolda ilerleyemedi’ tarzı cümleler. İşte bu ilerleyemeyen araçlar sadece kendileri mağduriyet yaşamıyor. Akan bir trafikte siz durduğunuzda arkanızdaki şeritteki araçlar da durmak zorunda kalıyor. Bu durumu bir de büyük kentlerde iş çıkışı saatlerinde düşünün. İşte bu zamanlarda kış lastiği yada zincir büyük öneme sahip oluyor. Sorumlu davranarak taktırdığınız kış lastiği hem sizin hem de trafikteki diğer araçların ulaşımının sorunsuz olmasını sağlayabilir. 
Aslında trafikte genel sorunlardan birisi bu. Nasıl ki birçok sürücü kurallara uymuyor ve bu nedenle çeşitli sorunlara sebep oluyorlar, kış lastiği olmadan o şartlarda yola çıkanlar da aslında benzer bir hata yapıyor. Sonuç olarak trafik yoğunluğu yaşanıyor. Bakın biz Aydın’da bunu çok yaşamıyor olabiliriz ancak işten çıkıp evinize 6 saatte gittiğinizi düşünün. Ve sabah da yine erken saatlerde iş yerinde olmanız gereken bir şehir hayal edin. Kar yağışı, soğuk yada buzlanma sürpriz olan şeyler değil. Meteoroloji günlerdir uyardı. Önlemler alındı ancak bizlerin de bu konuya bireysel olarak katkı sunmamız lazım. En önemli önlem aslında bireysel araçlarla trafiğe çıkmamak ama mecbur kalıp çıkarsak mutlaka kış lastiğimiz olmalı.    

DİĞER YAZILARI
 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR