TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

SİZİ RAHATSIZ EDEN NEDİR?

SİZİ RAHATSIZ EDEN NEDİR?

Son dönemde malum maaş zamları gündemde. Görüşmeler yapıldı, karşılıklı fikir alışverişi oldu ve ara zam verildi.  Sonuç olarak asgari ücrete yüzde 30 zam yapıldı.

***

Ve maaşlar 5 bin 500 lira seviyesine yükseltildi. Ancak daha miktar açıklanır açıklanmaz asgari ücret alanlardan çok almayanlar konuşmaya başladı sanki sosyal medyada. 

***
Burada maaşın miktarı değil aslında dikkati çekmek istediğim. Bazı insanların asgari ücreti örnek gösterirken bu maaşla çalışanları farkında olup ya da olmadan küçümsemesi. 

***
Öyle ki ‘asgari ücret bile şöyle oldu’ ya da ‘asgari ücretliler bile bu kadar kazanıyor’ tarzı cümleler. Pardon ama ‘asgari ücretliler bile’ sözündeki ‘bile’ sizi de rahatsız etmiyor mu? 

***
İnsanlar maaşlarına zam almış. Belki ailenden biri, belki akraban belki arkadaşın hatta komşun bu zammı alan. Yani insanlar elbette maaşına zam gelince sevinecektir. Yeni ayla birlikte bin 300 liraya yakın daha fazla kazanacak. Kaldı ki insanların aldığı ücret neden bir başkasını bu kadar alakadar eder? 

***
Bazılarının ‘Ama asgari ücret demek en alt düzeyde maaş demek o yüzden bu maaşı örnek veriyoruz’ dediklerini duyar gibiyim. 

***
Peki madem niyet bu. O zaman buna uygun bir fikir dile getirilebilir. İnsanların aldığı maaşı ağzımıza dolayıp da rencide etmeye gerek yok bence.  

***
Asgari ücretin üstünde kazanan ve bunu da sık sık vurgulayan birçok kişi şimdi dert yanıyor. Sebebi de asgari ücretin kendi maaşlarına yakın olması büyük ihtimalle. 

***
Arkadaşlar hepimiz bu ülkenin bir ferdiyiz. Hepimiz bu ülke için özel sektörde ya da kamuda bir şekilde hizmet veriyoruz. Bu çalışma karşılığında maaşlarımızı alıyoruz. Evlerimize ekmek götürüyoruz. 

***
Ancak bu tavır yakışmıyor. Kendi maaşlarınızla ilgili dertlerinizi başkalarının aldığı maaş zammı üzerinden değerlendirmeniz benim açımdan doğru değil. Bakın örnek vermeniz demiyorum. Bir maaşı küçümser gibi diğerini yüceltmeye çalışmanız rahatsız ediyor. 

***
Bu kişisel görüşümdür elbette. Katılan da katılmayan da olacaktır. Ancak asgari ücret alan insanların da en az sizin kadar çalıştığını, emek verdiğini unutmayın. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR