TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

SONBAHAR VE SANAT 

SONBAHAR VE SANAT 

Ben mevsimlerin insan psikolojisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu düşünüyorum. Kış döneminde hissedilen duyguların ilkbaharda yeşerdiğini ve yaz aylarında ise yerini coşkulu duygulara bıraktığını hissetmişizdir. Kişilere göre değişse de en azından benim için mevsimlerin etkisi böyle seyrediyor. Ben bugün ise içinde bulunduğumuz sonbahara değinmek istiyorum. 
Benim gibi birçok kişi sonbaharı sarı ve kahve tonlarıyla anımsar ve hüzün hisseder. Aslında doğanın renkleri bizim hislerimizi de fazlasıyla etkiliyor. Ancak bu hüznü sanatta kullanmak için büyük bir fırsat yakalayabiliriz. Örneğin fotoğraf gibi. Düşünsenize doğada dökülen yapraklardan çıkabilecek güzel kareleri. Elbette bakış açısı fotoğrafçılıkta çok önemlidir ancak fon olarak doğayı kullanmak isterseniz önümüzde güzel günler var diyebiliriz. 
Aynı şekilde resim sanatı için de eşsiz zamanlarda olduğumuzu düşünüyorum. Çok sık fotoğraf çeksem de resim konusuna bir o kadar uzağım. Ancak gördüğüm eserlerde sonbahar temasının güzel bir görsel şölen sunduğunu düşünüyorum. Sanat demişken şiiri de es geçmek olmaz. Dökülen yaprakların altında bir ağaca sırtımızı verdiğimizde, kalemden kağıda dökülecek kelimelerden çok güzel eserler çıkabileceğini düşünüyorum. Kısacası her anlamda ilham almak için güzel bir mevsim olan sonbaharı iyi değerlendirmek gerek. İçimizde her zaman umut olması güzel olsa da hepimizin biraz da hüzünlü tarafları yok değil. Sonbahar da bu hüznü sanatla buluşturmak için güzel bir fırsat.         


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR