TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

SU VARKEN DEĞERİNİ BİLELİM

SU VARKEN DEĞERİNİ BİLELİM

Öyle güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ki toprağın verimi kendine hayran bırakıyor. Tarım şehri ünvanını da bu yönüyle alan Aydın’da son günlerde bereket yağıyor diyebiliriz. Afete neden olmadan yağan yağmur su kaynaklarına önemli katkı sağlayabiliyor. Toprağa can suyu olan bu yağışlar tarım için büyük öneme sahip.

Buraya kadar bildiğimiz konular ama bazen anlamadığımız konu bu suyun değerini bilmek. Daha önce kuraklık nedeniyle önlemler alınan, sorun yaşanan su konusunda her birimizin dikkatli olması lazım.

Ancak hala kötü örneklerini çok görüyoruz. Arazilerde sadece bugünü düşünerek hareket eden kişiler vahşi sulama yapıyor ve eldeki su boşa gidiyor. Kaybedilen suyun tekrar geri dönüşü ise o kadar kolay olmuyor.

Özellikle tarımsal sulamada önerilen ve tasarruf sağlanan bir çok yöntem var. Bunları mutlaka dikkate almalıyız. Bu sayede kaynaklarımızı doğru kullanabilir ve gelecek yıllar için kuraklık tehlikesinin önüne de geçmiş oluruz. Sonuç olarak tarım şehri Aydın’da toprağın bu verimini korumak için suya her zaman ihtiyacımız var. Bu bilinçle hareket edersek gelecek yıllarda sorun yaşamayız.

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR