TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Süper Amatör’de süper ücretler

Süper Amatör’de süper ücretler

Aydın Süper Amatör Lig’de 2019-2020 sezonu öncesi herkesin gözü kurulacak iki gruba çevrildi. Yıllardır tek grupla mücadele edilen ligde yeni sezonda oluşturulacak iki grup, hem takımlar hem de futbolseverler için ilk niteliği taşıyacak. 
Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) yükselmek isteyen takımların mücadele edeceği Süper Amatör Lig’de, geçen sezon BAL’dan düşen iddialı takımların yanı sıra, 1. Amatör Küme’den şampiyon olarak gelen ekipler de ön plana çıkıyor. BAL’daki takımların durumuna göre en fazla 3 takımın yükselme mutluluğu yaşayabileceği Süper Amatör Lig’de takımları bu yolda birbirinden güç olarak ayırabilecek en önemli konu ise şüphesiz kurulacak kadrolar olacak. 
İşin ekonomi kısmına bakacak olursak, amatör futbolda durumlar malum. Kulüpler, transfer dönemine giriş yaptı. Hedefi şampiyonluk ve BAL’a yükselmek olarak belirleyen takımlar takviyeler yapıyor. Ancak şu an transfer piyasası ile ilgili ortaya atılan ücretler, ligin adı gibi ‘Süper’ düzeyde. 
Tabi ki takımlar diğer takımlardan bir adım öne geçmek adına transferde önemli isimlerle temas kuruyor, anlaşmalar sağlıyor. Bu da hem futbolun doğasında var hem de başarı için temel yollardan biri. İyi kadrolar iyi sonuçlar alıyor. Ancak bunu yaparken takımın bütçesini iyi planlamak gerekiyor. ‘Ayağını yorganına göre uzatmak’ atasözü takımlar için bu transfer döneminde bence en önemli slogan olmalı. 
Yoksa büyük vaatlerle, hedeflerle kurulan takımların sezon sonu yaşayabilecekleri hüsranda, harcanan paraların havaya uçma durumu var. Tüm kulüpler şehrimizin bir değeri. Bu açıdan öncelikle kulüplerimizin maddi durumunu korumak zorundayız ki gelecek sezonlarda da ayakta durabilsinler. Kapılarına kilit vurulup tarihin tozlu raflarına gönderilmesinler. 
Bu satırları yazarken kesinlikle oyuncuların aldıkları paraları hak etmedikleri anlaşılmasın. Her ne kadar taraftarlar için futbol bir tutku yada heyecansa, futbolcu içinde ekmek kapısı. Ve tek işi futbol olan, bundan para kazanan oyuncuya da neden şu parayı istiyorsun demek yanlış. İşte burada takımlarla oyuncular arasında yapılan görüşmelerde konuşulanlar önemli. Kulüpleri koruyalım derken, oyuncunun da anlaştığı parayı alamaması bir başka mağduriyeti gündeme getirir. 
Özetle heyecanlı bir lig bizleri bekliyor. Umarım her takım koyduğu hedefe ulaşır ve daha fazla takımımızı önce BAL’da sonrasında ise 3.Lig’de hatta daha üst seviyelerde görürüz. Henüz transfer döneminin çok başı. Yaz döneminin her takım için hareketli geçeceği aşikar. Bekleyelim görelim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR