TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Topuklar yeşil sahalara çok yakıştı

Topuklar yeşil sahalara çok yakıştı

Kadına karşı şiddet, ülkemizde özellikle de son dönemde gündeme çok gelse de aslında her zaman yaşanan olaylar olarak karşımızda duruyor. Önlenmesi için birçok adım atılıyor ama temelinde eğitimsizliğin olduğu bu şiddet olaylarında analar, eşler, kız arkadaşlar hatta sadece sokakta yürüdüğü için bile insanlar zarar görebiliyor. Sadece sözle taciz ve dayakla da kalmıyor bu vahşet. Ölüyorlar. 

Toplumumuzun kanayan yarası olan bu kadına karşı şiddete dikkat çekmek için Aydın’da da kadın basın mensupları harekete geçti. Bu kapsamda Selda Bozay’ın organize ettiği halı saha maçında kadın gazeteciler sahaya çıktı. Sahaya topuklu ayakkabılarıyla çıkan kadınlar, ellerinde ‘Kadınız güçlüyüz, kadına şiddete hayır’ yazılı pankart taşıdı.  Sonrasında kramponlarını da giyen kadınların maçında dostluk kazandı. Önemli olan verilmek istenen mesajdı. 

Belki bir günde bir şeyler değişmeyecek. Bir gün uyandığımızda şiddet haberlerinin tak diye kesildiğini görmeyeceğiz. Ama farkındalığı böyle güzel bir organizasyonla gündeme getirmek de önemli bir adımdır. Ben meslektaşlarımı bu duruşları, cesaretleri her şeyden önemlisi kadın olarak bu şiddete dur demek için buz gibi havada bu etkinliğe imza attıkları için kutluyorum. 

Biz erkekler de artık her 8 Mart’ta sosyal medyadan sözler paylaşmanın ötesine geçmeliyiz. Kadınların artık çiçeklerden yada gösterişli hediyelerden ziyade korkmadan, şiddet görmeden yaşamaya daha fazla ihtiyaçları var. Bunu toplum olarak sağlarsak zaten sevgiyle en büyük hediyeyi vermiş oluruz. Şiddeti uygulayanlar sanki çevremizde değilmiş gibi kafamızı kuma gömmekten vazgeçmeliyiz. Bir erkeği de bir anne doğurdu. Belki bir abla elinde büyüttü. Belki bir anneanne yada babaanne üzerine titredi.  

Mademki köşemiz spor köşesi. Spor alanlarında daha fazla kadının sporcu, hakem, yönetici, başkan, sağlıkçı daha sayamadığım birçok görevde olması gerek. Bunun önüne engel koymak yerine destek olmalıyız. Görüyoruz ki sahaya çıktıklarında gerçekten başarı kaçınılmaz oluyor. Benim elimden gelen haber, röportaj belki biraz da köşe yazılarıyla bu konuya destek vermek. Ama herkesin elinden bir şey gelir. En azından şiddet konusunda toplum olarak bir şeylerin farkında varsak artık sadece isimlerin değiştiği ama konunun aynı olduğu haberleri görmeyeceğiz. 
  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR