TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Transferde futbolcu tercihi   

Transferde futbolcu tercihi   

Türkiye Futbol Federasyonu, 1. Transfer ve Tescil Dönemi’nin başladığını açıkladı. Koronavirüs pandemisi döneminde zor günler geçiren takımlar da yeni sezona gözlerini çevirmişken, bu transfer dönemini en iyi şekilde değerlendirmek isteyecektir. Liglerde heyecana sahne olan transfer dönemleri bu yaz biraz farklı yaşanacak gibi duruyor. Malum pandemiden dolayı bütçeleri etkilenen birçok kulübün önceki yıllara oranla daha tutumlu davranacağını düşünüyorum.

Önceki sezonlarda her ligde şampiyonluk hedefleyen takımlar bir bütçe belirler ve bu yönde transferlerini yapardı. Bazen öyle ciddi bonservis bedelleri ortaya çıkardı ki, gerçekten bu paraları harcamaya değer mi? Sorusu akıllara gelirdi. Türk Futbol tarihinde önemli yatırımlar yapan ancak sezon sonu kupaya uzanamayan birçok takım da örnek olarak karşımızda duruyor. Özetle çok para harcamak tek başına başarı getirmiyor. 
Diyeceksiniz ki iyi futbolcu da para vermeden takıma gelmiyor. Buna ben de katılıyorum. Mademki yetenekler transferde en önemli unsur, transferinde bir piyasası olacak. Ancak her takımın dinamikleri farklıdır. Oyuncuların bakış açılarının farklı olduğu gibi. Oyuncular içinde giydiği formaya, temsil ettiği şehre saygısı olanlar da var. Taşıdığı formanın ağırlığının farkında olmayanlar da. Burada bonservis yada yıllık ücretin pek de bir anlamı kalmıyor. Önemli olan doğru bütçelerle doğru isimleri kadroya katmak. 

Bazı oyuncuların kariyerleri, son oynadığı takımdaki davranışları hatta yakaladığı istatistikler bile transferde bence çok dikkat edilmesi gereken konulardan. Kariyeri iniş çıkışlarla dolu, saha içinde ne rakibine ne de takım arkadaşına saygısı olmayan bir futbolcudan takım oyuncusu olmasını beklemek hayalcilik olur.  Pişmanlık yaşamamak için takımların transfer sürecini çok iyi değerlendirmesi ve takıma uygun oyuncularla anlaşması gerektiğini düşünüyorum.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR