TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

VAKA SAYILARINI TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?

VAKA SAYILARINI TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?

Uzun süredir gündemimizde farklı konular olunca biraz uzaklaştık sanırım koronavirüs pandemisinden. Ama onun bizden pek uzaklaştığı yok. Öyle ya rakamlar ortada. Vaka sayıları son dönemde ciddi anlamda arttı. Omicron varyantının da yayılması sürerken pandeminin ilk zamanları aklıma geldi. 

Sahi neredeyse her aldığımızı dezenfekte eden, maskesiz kapının önüne çıkmayan, sosyal mesafeden dolayı sevdiklerimize sarılmayan bizlere ne oldu? Pandemi mi bitti? Artık bulaşmıyor mu? Bu rahatlığımız nereden geldi? Bu ve benzeri soruları sık sık sormaya başladık son dönemde çünkü çok ciddi bir rehavet var. Artan vakalar da bu rehavetin önüne geçemiyor. Nerdeyse 2 yıl oldu ve artık önlemler konusunda nerdeyse hepimiz tüm bilgileri biliyoruz. Ama tehlike tamamen geçmeden sanki tehlike yokmuş gibi davranıyoruz. 

Güncel rakamları elbette takip ediyoruz ancak ben bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yüz bin kişide görülen koronavirüs vaka sayısında Aydın rakamı 59,42 oldu. Türkiye geneli rakamlar da dikkat çekti. Buna göre 4 Ocak Salı günü açıklanan tabloya göre vaka sayısının 54 bin 724 olduğu belirtildi. 137 kişinin vefat ettiği günde 26 bin 561 kişi ise iyileşti. 

Rakamlar ortada. Aslında bizim köşe yazılarımızdan daha etkili bu rakamlar. Çünkü her gün görüp değerlendirebiliyoruz. En çok da vefat sayıları dikkatinizi çekiyor mu? Binlerce vatandaşı bu pandemide kaydettik. Bunları düşünerek tedbirlerimizi artıralım. İlk dönemde olduğu gibi hassas olursak yeniden vaka sayılarını düşürebiliriz.    

DİĞER YAZILARI

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR