TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

YAĞMURUN DEĞERİNİ BİLELİM

YAĞMURUN DEĞERİNİ BİLELİM

Kuraklık artık ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor. Baraj seviyelerinin çok düştüğü, tehlikeli boyutlara ulaştığı haberlerini medyada sık sık görmeye başladık.

Ve unutmayalım ki önümüzde yaz mevsimi var. Yani bu tehlike kış aylarının geride kaldığı dönemde hissediliyor. İşte burada işin ciddiyetini anlamamız gerekiyor.

Daha önce çok kez suyun öneminden bahsettik. Haberler yaptık, köşe yazıları kaleme aldık. Ancak devam eden süreçte gerçekten bu konunun gündemde olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Aydın gibi tarımın çok önemli olduğu bir şehirde su demek can suyu demek bence.

Bu konuda geçtiğimiz günlerde Aydın Valiliği önemli bir karar aldı ve kısıtlı sulama programı başlatıldı. Konuyla ilgili duyurular da yapılmaya başlandı. Kısacası kuraklık konusunda önemli bir adım atılmış oldu. Tarımsal sulama sezonunda dikkat edilecek hususlar paylaşıldı.

Önlemler alındı ancak bunu uygulamak da çok önemli. Sulamada yapılan hataların tekrarlanmaması gerekiyor. Belirlenen kurallara uymayanları uyarmak da önemli.

Ayrıca sadece tarımsal sulama olarak düşünmeyelim. Evet tarımda önlemle ilgili karar alındı ancak bizler de evlerimizde, işyerlerimizde yada yaşadığımız herhangi bir yerde suyun değerini bilerek hareket etmeliyiz. Çünkü su kullanımında böyle devam edersek gelecekte çok geç olabilir.

Mart ayı ile birlikte yağmur yağışları yeniden başladı. Son bir kaç gündür gelen yağışlar can suyu oldu diyebiliriz. Bu nedenle hem yağmurun, hem de kullandığımız suyun değerini bilelim.

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR