Yaz aylarına tam olarak girmemizin nedeniyle birçoğumuz hayattan aldığımız keyif konusunda büyük bir eşikteyiz.

***

Kendimize dair yapmak istediklerimizi düşünürken ilk değerlendirdiğimiz şey sıcak hava olmaya başladı. Ancak size bugün yaz aylarının bilincimizin yücelmesi için aslında büyük bir fırsat olduğundan bahsedeceğim.

***
Eski Çin’den çok sevdiğim bir sözü aktararak başlayayım: “Hayatı boyunca güneşten önce kalkan bir insanın fakir ve mutsuz olma ihtimali yoktur” der.

***

Evet tahmin ettiğiniz üzere yaz aylarını lehimize kullanacağımız nokta erken kalkmaktan başlıyor.

***

Peki tarih boyunca anlatılagelen, büyüklerimizin sürekli dillendirdiği bu güne erken başlama konusunun insan psikolojisi ve fizyolojisine etkileri nelerdir onlara bakalım.

***
Erken kalkıp henüz gün herkes için başlamadığını gördüğümüzde kendimize olan güvenimiz beslenir. Diğer insanlardan önce uyanmış olmak liderlik güdülerimizi güçlendirir. Hayatımızın her noktasının kontrolümüzde olacağına dair bir inanç geliştirmeye başlarız. Sabahın ilk saatlerinde duyularımız daha aktif haldedir ve bu da yaşadığımızı daha yoğun hissetmemizi sağlar. Bedenimize iyi gelecek olan ve günün ilk saatlerinde daha yoğun salgılanan hormonlarımızın işini kolaylaştırmış oluruz.

***

Örnekler çoğaltılabilir değerli okurlar, biz tüm bu görünen faydaların ötesindeki şeylerden bahsedelim.

***
Sabahın erken saatleri sahip olduğu hayatın kıymetini bilenlere özeldir. Hayattan sıkılıp artık yaşamayı değersiz bulan birinin erken kalktığı görülmemiştir.

***

Kendimiz için bir şeyler yapmak isteyip ancak ne yapacağını bilmeyen bir bireyin yapmaya başlaması gereken ilk şey erken kalkmaktır. Kendinizi dinlemekle ve sessizlikle tanışacağınız o saatlerde hayatınızda olup bitenleri daha berrak görmeye başladığınızı hissedeceksiniz. Aradığınız her şeyin içinde olduğu ancak dağınıklıktan ötürü aradığınızı bulamadığınız bir oda gibi olan zihninizin kendi içinde dengeyi bulup odanın toplanması kolaylaşacaktır.

***

Erken uyanmak özellikle depresyon ve yoğun stresle her gün boğuşmak zorunda kalan bireylerin her gün ulaşabileceği bedava bir hizmettir.

***
Değerli okurlarımın yaz aylarının sıcaklarından şikayet etmeyi bırakıp yeni bir başlangıç için gecelerin kısalıp gündüzlerin uzadığı şu günleri mükemmel bir fırsat olarak görmesini canı gönülden istiyorum.

***

Unutmayalım toplumun harika hale gelmesi bireylerin kendi hayatlarını harika hale getirme çabalarına bağlıdır.

***
Sizlere acı bir gerçeği hatırlatayım: değişimin ayağımıza gelmesini beklediğimiz sürece düşlerimizi süsleyen şeyler daima düş olarak kalacak. Yarının tablosunun güzelliği bugünün küçük fırça darbelerine bağlıdır. Erken uyanmak bu tablonun fonudur, ana rengidir.

***

DİĞER YAZILARI