TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yaz geldi yine yangınlar başladı

Yaz geldi yine yangınlar başladı

Önemli bir orman varlığına sahip olan Türkiye’de yaz aylarının gelmesiyle yangın felaketleri yine başladı. Her yaz benzer sebeplerden çıkan yangınlar bu yaz da devam ediyor. Onlarca haber yaptık defalarca köşe yazdık ancak yine de hatırlatmakta fayda var. Orman yangınlarının büyük bir kısmı insandan kaynaklı sebeplerden çıkıyor. Sigara ve mangal gibi daha çoğaltabileceğimiz birçok sebep var. 

Bu hızla dikkat etmeden gidersek gelecek nesillere bırakacak güzel bir doğa kalmayacak. Özellikle şehirlerarası yollarda seyir halinde ilerlerken arabanın camından atılan atıkları defalarca görüyorum. Bu atıklardan birçoğu da sigara izmariti oluyor maalesef. Ama bu izmaritler çevreyi kirletmekle kalmıyor, yangınlara da sebep olabiliyor. Keyif için yaktığınız ve söndürmeye üşenip yada yanınızda taşımadığını bir izmaritin çıkaracağı yangınla binlerce ağacı yok edebileceğini düşünmüyorsunuz. Bu vatanı her yeriyle doğasıyla, toprağıyla, deniziyle sevmeliyiz. Gözümüz gibi bakmalıyız. Bu topraklar için Şehit düşenlerin hakkı var ormandaki her bir ağaçta bunu unutmayalım.   

Sadece ağaç mı peki bir yangında yitirilen? O ormanlar o kadar çok hayvana ev sahipliği yapıyor ki. Bir çoğu da evlerini terk edemeden yangında ölüyor. Bir kaplumbağanın yangından kaçması ne kadar mümkün örneğin. Kısacası her yaz aynı konuları dile getirmemize rağmen hala ormanlarda yaktığı mangalı söndürmeden giden insanlar görebiliyoruz. Keyfiniz için yaptığınız bu yanlışlarla bu vatanın varlığı olan ormanları yok etmeye hakkınız yok. Atalarımızın bizlere bıraktığı doğayı bu güzel vatanı gelecek nesillere aynı güzellikte bırakmamız lazım.                  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR