TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

YEDEK KULÜBESİNİN ‘YETENEKLİSİ’

YEDEK KULÜBESİNİN ‘YETENEKLİSİ’

Futbolu bu kadar seven bir ülkede altyapılardan daha fazla yetenekli futbolcunun çıkması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu yetenekleri de sadece lafta kalmadan icraatte de görmek gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

***
İcraat derken yetenekli futbolcuyu keşfetmek değil. Asıl mesela bu yetenekli futbolcunun ne yaptığı. Daha doğrusu ne yapmasına izin verildiği.

***
Burada elbette iş antrenörde bitiyor. Hani deriz ya iyi teknik adam takıma katkı sunandır diye. Takıma katkı sunmak sadece galibiyetle ya da kupa kazanmakla olmuyor maalesef. İyi bir antrenör, takımın geleceğine de katkı sunmalı.

***

Keşfedilmiş ve kadrosuna verilmiş bir oyuncuyu kısa vadeli başarılar için kulübede bekletmemeli mesela.

***
Ama öyle teknik adamlar var ki kendi koltuğunu korumak adına risk almaktan çekinen ve bu nedenle de genç oyunculara güvenmeyen. Tribünlerin tepkisini almamak için de skor üstünlüğü yakalanmış maçlarda göstermelik oyuncu değişiklikleriyle genç oyuncuları maça almaları da ayrı bir komedi aslında.

***
Peki ilk 11’de görev verecek kadar güvenmediğiniz bir oyuncu neden her maçı yedek kulübesinden izlesin ki? Maçlarda alınan sonuçlara göre kadro tercihi yapan antrenörlerin genç oyunculara değer verdiğini söylemesini, icraate geçirmedikleri sürece gerçekçi bulmuyorum.

***
Burada camiaların da genç oyuncuların kadrolarda yer alması konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü isminin başına ‘genç’ eklediğimiz ama çoktan yaşı 25’e yaklaşmış oyuncular sanki yeni keşfedilmiş gibi sahaya çıkıyor.

***
Biraz Avrupa liglerindeki genç oyuncuların yaşlarına bakarsak ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Siz yeter ki kendi geleceğiniz için gençlerin önünü kesmeyin, onlar bir şekilde meşin yuvarlağın peşinde başarıyla koşacaktır.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR