TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

YETENEK ÇOK VİZYON YOK

YETENEK ÇOK VİZYON YOK

Futbolda yetenek belki de en başta gelen özellikler arasında. Çünkü temel ne kadar sağlam olursa üstünü işlemek o kadar kolay olur bence. Bu nedenle yetenekli isimlerin yükselişleri de diğerlerine göre daha kolay oluyor aslında. Ama burada kritik nokta bu yeteneğin kariyerini nasıl yönlendirdiği. Daha doğrusu yönlendirildiği.

Türk futbolunda çok duymuşsunuzdur. ‘Büyük yetenekti ama kendisine bakmadı’, ‘Çok iyi yerlere gelirdi ama şurada hata yaptı’ gibi cümleleri. Bu genelde gençlik yıllardan yıldız gibi parlayan ve gelecek vaat eden futbolcuların, sonraki yıllarda kariyerinde yaşadıkları düşüş sonrası söyleniyor.

Peki kariyer planlamasını gerçekten doğru yapabiliyor mu oyuncular? Burada aslında en önemli faktör futbolcuyu kimin keşfettiği ve hangi takımda futbola başladığı bence. Çünkü altın işler gibi futbolcunun da yeteneklerinin üstüne koyabildiğini görebiliriz kimi zaman. İyi başlayan kariyerin devamını iyi yerlere gelmek için ise bence sağlam bir vizyon olması lazım.

Örneğin genç oyuncuların Avrupa hayali var ve bu da kötü değil. Ancak Avrupa’nın hangi takımına gidiyorsunuz ve bu takımın hedefi nedir? Size ne katar? Bunlar çok önemli.

Bazen öyle transferler yapılıyor ki oynadığı kulüpten daha hedefsiz kulüplere gittiğini görüyoruz oyuncuların. Kısacası her transferin oyunculara başarı getirmeyeceğini görebilmek lazım.

Burada kariyer planlaması konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Aynı zamanda üst ligleri hedefleyen oyuncuların da bazen hata yaptığını düşünüyorum. Belli bir seviyeye gelmeden üst liglerde top koşturmaya başlayınca hüsran yaşanabiliyor. Bu nedenle futbolcunun hem yeteneklerini gözönünde bulundurup hem de hayallerine göre kararlar alması gerekiyor bence. Kariyeri iyi noktalara taşımak da öncelik olmalı ama planlı şekilde.

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR