TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

‘Yıldız’lı kongreden izlenimler 

‘Yıldız’lı kongreden izlenimler 

Aydın’ı 2019-2020 sezonunda Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’de (BAL)temsil edecek olan takımlardan Yıldızspor’da olağanüstü genel kurul düzenlendi. Tekrar başkanlığa seçilen Kaya Özcan ve yönetim kuruluna yeni görevlerine başarılar diliyorum. Yeni sezonda Efeler’deki tek BAL takımı oldukları için omuzlarındaki yük illa ki fazla olacak. 

Gelelim kongre izlenimlerine. 1985 yılında efsane başkan Kenan Duman’ın yaktığı ateş bugün profesyonel liglerin kıyısına gelen bir takıma dönüştü. Efeler’de kurulan ve yıllardır mücadele eden kulübün kongresi, Aydın spor, siyaset ve ekonomi camiasını bir araya getirdi. Geniş bir katılım olan kongreye katılan isimler hepsi alanında önde gelen, söz sahibi olan kişiler olarak dikkat çekti.

Tabi ki davet üzerine katılan bu isimlerin, davete icabetin yanında Yıldızspor’a da değer verdikleri aşikar. Yapılan konuşmalarda hem rahmetli başkan Duman’dan, hem alt yapı takımlarından hem de A takımdan bahsedilirken kullanılan kelimeler dikkat çekiciydi. Centilmenlik vurgusunun yanında Yıldızspor’un şu an özellikle Efeler futbolu için umut verici bir çıkış yakaladığı da sık sık dile getirildi. 

Güzel bir ortamda tek adayla gidilen seçimde yeni yönetim göreve başladı. 19 kişilik yönetim listesi 23 kişiye çıkarıldı. Kongrede 6 yeni isim de yönetim kadrosuna dahil edilerek, kadronun güçlenmesinin katkı verildi. Farklı iş alanlarından kişilerin yer alması, tabi ki farklı görüşleri, fikirleri de gündeme getirecektir. Bu da takımın iyi yönetilmesinde farklı projeleri ortaya çıkaracaktır. 

Kongrede bir başka dikkat çeken unsur ise Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken’in dile getirdiği, maddi konular oldu. Lig atlamak sadece bir üst ligde mücadele etmek anlamına gelmiyor. Ekonomik olarak da lig atlamanız gerekiyor. Maliyetler artıyor. Beklentiler yükseliyor. Özetle takımdan beklentiler arttıkça bu doğrultuda bütçenin de artması gerekiyor. Burada da Ülken’in de altını çizdiği gibi Aydın iş dünyasının elini taşın altına koyması gerekiyor. Günümüz şartları ortadayken, bir kulübün sadece öz kaynaklarıyla ayakta durabilmesi pek mümkün görünmüyor. 


Yeni sezonda özellikle Efeler’de en üst ligde oynayan takım Yıldızspor ise destek de en üst seviyede olmalı. Geçmişte Aydın’ın spor kulüplerinde yaşadığı acı tecrübeleri tekrar yaşamamak için, üst liglere takımlarımızı göndermemiz için destek şart. Umarım hem ilçede ve ilde oluşan Mavi-Beyaz sinerji, hem yakalanan kolej havası ve en önemlisi alt yapı fabrikasıyla takım profesyonel ligleri görecektir. 

Bir parantez de Ahmet İlhan Özek’e açmadan olmaz. Aydın’dan yetişen ve bugün Türkiye’nin tanıdığı bir futbolcu olan Özek de kongrede yer alan isimlerdendi. A Milli takıma yükselerek Aydın’ı gururlandıran, son olarak da Gençlerbirliği ile şampiyon olarak Süper Lig’e yükselen Özek, nereden geldiğini unutmadığını gösterdi. Türk futboluna yıllardır hizmet veren, önemli başarılara imza atan Özek’in, kongrede yaptığı konuşmadaki heyecanı ve kulüple ilgili düşünceleri tüm salonu etkiledi. Yönetiminde yer aldığı Yıldızspor’u sahiplenmesi ve futbolu da Mavi-Beyazlı forma altında bırakmak istediğini söylemesi çok değerliydi. Egosu tavan yapmış ve vefadan bihaber bunca ismin yer aldığı futbol camiasında, kongreye katıldığı ve katkı verdiği için Aydın futbolu adına teşekkür etmeliyiz. 

Yazıya son verirken şunu vurgulamadan geçmek istemiyorum. Artık Aydın futbolu deyince aklımıza ligden düşmeler, yaşanan hüsranlar ve içinden çıkılmaz tartışmalar gelmesin. Bugün YIldızspor’u yarın başka takımlarımızı üst liglere çıkmaları konusunda destekleyelim. Efsane Aydınspor’un geçmişte şehirde yaşattığı havayı, heyecanı ve tutkuyu içinde taşıyan büyükler, yaşamak isteyen küçükler var. Renkler değişse de bu şehre Süper Lig, PTT 1. Lig hatta 2. Lig’de bir takımın olmaması yakışmıyor. 
   yildizli-kongreden-izlenimler-114588-0326ed931e6d902622f3e60bac13fa10.jpg 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR