TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yıllık bakımları ihmal etmeyin

Yıllık bakımları ihmal etmeyin

Günümüz dünyasında araçlar artık trafikte vazgeçilmezlerimizden oldu. Hem şehirlerde hem küçük yerlerde bir çoğumuz ulaşımda özel araçlarımızı kullanıyoruz. Peki bu kadar çok işimize yarayan bu araçların bakımına gereken önemi veriyor muyuz? 
Birçok sürücü aracı bozulduğunda tamirciye götürme yolunu seçiyor. Aslında düzenli bakımları yapılan araçlarda çoğu zaman sorun yaşanmıyor. Elbette çalışan bir araç bozulabilir, sorun da çıkartabilir ancak genel olarak bakımlı araçlara güvenle binersiniz. Burada yeni araç alanların dikkat etmesi gereken önemli hususlar var. Sıfır araç alan kişiler için bu süreç biraz daha kolay diyebiliriz. Çünkü firmalar satış sonrası gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. Artık size sadece tarihleri yada kilometreyi takip etmek kalıyor. Yıllık bakımlar için aracın hem kilometresi hem de tarihleri kritik öneme sahip. 
Ancak ikinci el araçlarda bu durum biraz daha farklı oluyor. Çünkü aldığınız aracın geçmişte yapılan bakımlarıyla ilgili net bilgi almak, son durumunu bilmek çok kolay olmayabiliyor. Bu nedenle mutlaka aracı aldığınız kişiden araca dair bilgileri ve varsa bakım listelerini alın. Özellikle sizin satın aldığınız tarihten önce yapılan bakımların tarihleri ve ne uygulamalar yapıldığı bilgisi önemli. Uzun sürelerde kullanmayı düşündüğünüz bir araçsa eğer bu bilgilere mutlaka ulaşmaya çalışın. Varsa eksikleri not alın ve en kısa sürede arızanın giderilmesini sağlayın. 
Burada eğer yeterli bilgi edinemediyseniz bir başka yol da servislerde aracı genel bir bakıma sokmaktır. İşinin ehli bir çok usta sanayide araçların dilinden anlıyor ve eksikleri ortaya çıkarıyor. Bir başka önemli konu ise bu bakım ve tamiratların getireceği maddi kayıp. Alacağınız araçta eğer sizin aldıktan sonra yaptırmanız gereken arıza varsa mutlaka satıcıyla konuşun. Kimi satıcılar bu tür durumlarda arızayı yaptırabilir yada satış fiyatından bu masrafı düşebilir. 
Kısacası yollarda can taşıdığımız araçların bakımları kritik öneme sahip. Gerekli bakımları yaptırmaktan çekinmeyelim. Bakımı yapılmayan yada o an için yaptırılamayan araçları kullanmamaya özen gösterelim. Hiçbir şey sağlığımızdan daha önemli. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR