TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Zor günlerde yanlarında olmalıyız

Zor günlerde yanlarında olmalıyız

İzmir’de yaşanan ve büyük bir acıya neden olan depremle ilgili çok şeyler yazdık. Depremin değil binanın öldürdüğü, yapı kalitesinin önemi, deprem anında neler yapılacağı gibi konular hep gündeme geldi. Evet zor bir süreç yaşandı. Kurtarma çalışmalarıyla, kurtuluşlarıyla ve can kayıplarıyla her yönüyle zor günler yaşandı. Ama henüz hiçbir şey bitmedi. Çünkü depremin geride bıraktığı hayatlar hala yaşam mücadelesini sürdürüyor. 

İzmir’de evleri yıkılan, ağır hasarlı olan yada güvenli olmadığı için boşaltılan çok sayıda ev var. Bir gün önce sıcak yuvam, ailemle mutlu yaşadığım ev dediğiniz bir binanın ertesi gün yıkıldığını. Enkaza dönüştüğünü. Kendiniz kurtulsanız bile ailenizden birinin yada komşularınızın hayatını kaybettiğini aklınıza getirin. Gözyaşları içinde izlenen enkazlar kaldırıldı. Yerine boş bir arazi kaldı. Tüm yaşanmışlıklar, anılar, belki mutluluklar, güzel ve özel günlerin yaşandığı evlerin yerinde koca bir boşluk. 

Şimdi biraz da bu evlerden sağ kurtulan ve artık yuvası çadırlar olan insanlara gözümüzü çevirmeliyiz. Depremin yıktığı hayaller, umutlar arasında yaşam mücadelesi veren insanlar. Tüm Türkiye bir olup deprem bölgesine yardımlar ulaştırdı ve hala da devam ediyor. Bu bizim milletçe kenetlenmemize en güzel örneklerden birisi. Ama bu süreç kış ayları öncesine geldi ve belki de en çok zorlayacak durumlardan birisi hava soğuklukları. Bazen evlerimizde bile havalar soğudu artık kombiyi yakalım, klimayı çalıştıralım dediğimiz günlerden geçerken çadırda yaşadığınızı düşünün. 

Devletin imkanları seferber edilirken bunlara bizler de elimizden geldiğince destek vermeliyiz. Yanlarına fiziken gidemesek de yardımlarımızla yanların olduğumuzu hissettirmeliyiz. Bugün İzmir’e yarın belki kendi yaşadığımız şehirlere. Deprem gerçeğini gördükçe bunu da düşünmeliyiz. Yıkılan sizin de eviniz olabilirdi. Siz de enkazdan çıkarılabilir ve yardıma ihtiyaç duyabilirdiniz. 

Arama kurtarma ekiplerinin günlerce sürdürdüğü mücadelenin devamında artık görev vatandaşlara yani bizlere devroluyor. Yardım kampanyalarına destek verelim. Zaten ihtiyaç olabilecek malzemeler ortada. Bunların temininde bir tane bile katkımız olsa belki bir ailenin, bir çocuğun yüzünü güldürsek. Düşünmesi bile ne kadar insanın içini ısıtıyor. Birlik olduğumuzda aşamayacağımız hiç bir şey yok. Bugüne kadar imkanı ölçüsünde yardım ulaştıran herkese bu ülkenin bir vatandaşı olarak teşekkür ediyorum.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR