TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

32 BİN 78

32 BİN 78

14 Aralık 2020’de yazdığım köşe yazımın başlığı 16 bin 199’du. İlk etapta sadece bir sayı olarak görünen ancak binlerce insan için en acı rakamlardan biriydi bu. 12 Aralık itibariyle Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısı. Rakam o kadar büyük gelmişti ki gözüme. Sadece vefat edenleri değil, geride kalan binlerce yakınını da düşünmek gerekiyor. Kısacası gerçekten çok acı bir tablo vardı karşımızda. Mart ayından bu yana geçen süreçte bu rakama ulaşılmıştı. Peki Aralık’tan bugüne baktığımızda durumun farkında mıyız? 

3 Nisan 2021 - 32 bin 078 

Her akşam televizyonlardan yada sosyal medyadan bakıp, bugün de rakam buymuş dediğimiz. Belki de 3 saniyemizi almayan bir tablo. Kimileri için acı tablo. Tüm bunları düşünürken birden aklıma kısıtlamalar geldi. Hani şu pandemiyi bitirmek için uğraştığımız, esnafın fedakarlık yapıp dükkanını kapattığı, insanların evlerine kapandığı süreç. Bir yanda ise kısıtlamalarda türlü bahanelerle evinden çıkmaya çalışan insanlar. Sorsak birçok kişi pandeminin bitmesini istiyor ama herkes aynı şekilde önlem alıyor mu?

Aylardır bu konuda yazılar yazdık. Haber yaptık. Ancak hala çevremizde insanların yeterince önlem almadığını, kurallara uymadığını ne yazık ki görüyoruz. Aralıktan bu yana neredeyse iki kat artan ölüm rakamları. Hiç mi bir şey ifade etmiyor sizin için? Tanımadığınız insanlar bile vefat ettiğinde üzülmüyor musunuz? 

Bireysel olarak hepimizin alacağı önlemler, aşılama sayıların da artmasıyla pandeminin bitmesine katkı sunacaktır. Lütfen artık bu işin ciddiyetini kavrayalım. Umarım bir an önce sağlıklı günleri görürüz.              


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR