Aydın'da jeotermal enerji ile ısıtmalı sera TDİOSB projesinde sona gelindi. 14 Mart 2022 Tarihinde Aydın Valiliği’nin Düzenlediği Toplantıda Aydın Tarıma Dayalı Jeotermal Sera İhtisas OSB ile ilgili detaylar duyuruldu. Denizli Sarayköy, Ağrı Diyadin ve İzmir Dikili’den sonra faaliyete geçmesi planlanan Aydın TDİOSB tüm yatırımcılar ve üreticiler tarafından heyecan uyandırdı.

Jeotermal enerjinin tarımsal üretime entegrasyonu ve üretim maliyetlerine doğrudan etkileri düşünülürse Aydın iline yapılması planlanan bu proje büyük ses getirecek gibi görünüyor. Seracılık konusunda ülkemizde önemli bir konumda olan Antalya ilinden sonra Jeotermal enerji kaynakları ile ısıtılması planlanan Aydın Tarıma Dayalı Jeotermal Sera İhtisas OSB üretim maliyetlerini düşürerek Aydın ilinin seracılık konusunda ön plana çıkmasını sağlayacağı düşünülmektedir.

Aydın TDİOSB ile pandemi sonrası oluşan gıda krizi ve gıda maddelerinin temininde yaşanan zorlukların da bir nebze önüne geçileceği ve Aydın ilinde seracılık faaliyetlerinin geliştirilerek bölgenin önemli sebze ve meyve üreticileri arasında yer alabileceği konusunda büyük bir potansiyel taşımaktadır.

Aydın ili kendine özgü iklimi, topraklarının verimi ve bereketi sayesinde ülkemizin ve dünyanın en önemli ürünlerinin yetiştiği bir şehir konumundadır. Dünyanın en iyi incirinin, yağlık ve yemeklik zeytininin, kestanesinin ve birçok ürünün yetiştiği bu topraklarda yetişen ürünlerin yüksek teknolojide ve kaliteli bir biçimde işlenmesi ve dünya piyasasına sunulması konusunda önemli çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Aydın ilinde henüz bir Gıda ihtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmamış olması ve hemen yanı başımızda yer alan İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Antalya illerinde gıda ihtisas organize sanayi bölgelerinin yer alması Aydın ili olarak bu konuda oldukça geç kalındığının bir göstergesidir. Aydın incirinin, zeytininin, meyvesinin, sebzesinin işlendiği, üretildiği, paketlendiği, depolandığı ve pazarlandığı bir Gıda ihtisas OSB kurmak Aydın üreticileri için hayal olmamalıdır.

Aydın için jeotermal enerjiden faydalanılarak tarımsal üretimin desteklenmesi ve alternatif enerji kaynaklarından yararlanarak üretim yapılması oldukça önemli bir konu olup bu konuda devletimizin ve yetkililerimizin atmış olduğu adımlar oldukça önemlidir. Aydın TDİOSB’nin faaliyete geçmesiyle bölgemiz seracılık ve tarımsal üretim konusunda bir cazibe merkezi olacağı, bölge istihdamına ve yatırımlarına güç katacağı göz ardı edilemez ancak ülkemizin en önemli gıda ihracat ürünlerinin yetiştirildiği bölgemizde Aydın Gıda ihtisas OSB kurulması bölgemiz yatırımcılarını hareketlendireceği gibi Aydın iline önemli yatırımları da getireceğinin habercisi olacaktır.

DİĞER YAZILARI