TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

BİR ENGEL DE SİZ ÇIKARMAYIN

BİR ENGEL DE SİZ ÇIKARMAYIN

Her yıl 7-14 Ocak arasındaki günler Görme Engelliler Beyaz Baston Haftası olarak kutlanıyor. Aslında bu hafta geride kaldı. Ancak ben bazı konuları tek bir haftaya ya da güne sığdırma taraftarı değilim zaten. Aslında bakarsanız görme engelli bireyleri yıl boyunca hiç hatırlamayanlar, beyaz bastonun önemini bir gün olsun kavrayamayanlar için böyle özel hafta olması elbette iyi.

Aslında bizim belirli günleri kutlamanın yanında artık işin özünü anlamaya ihtiyacımız var bence. Bu da özellikle şehir yaşantısındaki saygıdan geçiyor. Evet 7-14 Ocak arasında görme engelli bireyleri ziyaret edip, sorunlarını dinleyip bir şekilde yanlarında oluyoruz ancak geri kalan günler ne yapıyoruz?

Örneğin beyaz bastonun önemi bu kadar anlatılmışken beyaz baston konusunda ne kadar destek oluyoruz? Sosyal hayatın içinde olmaları için her alanda gereken hassasiyeti gösteriyor muyuz?

Örnek verecek olursak kaldırımlarda sarı işaretleri hepiniz görmüşsünüzdür. Bunlar görme engelli vatandaşların kaldırımlarda daha rahat ilerlemeleri amacıyla yapılan bir uygulama. Belki bir çok kişi bunu bilmiyor bile. Ancak düşünün ki kaldırım boyunca sarı çizgiyi beyaz bastonu ile takip eden bir kişi, yolun sonunda artık karşıya geçmek için kaldırımdan inecek ama o da ne hemen önüne bir araba yerleştirilmiş. Büyük ihtimalle de dörtlü lambaları yanıyor. Yani kendince diyor ki ‘Benim bir işim var hemen döneceğim’.

Bu düşünce aracın oradan kalkmasını sağlamıyor. Asıl düşünce ise bence şöyle, “Ben aracımı buraya koydum, engelli rampasının önünü kapattım, görme engelli ya da tekerlekli sandalye kullanan bir kişinin ulaşımını engelledim ama benim herkesten önemli işim var.”

Burada engelli bireylerin hayatlarını zorlaştıran bir çok konu sayabiliriz. Ancak listelemek değil anlatmak gerek. İnsanların daha duyarlı olmasını sağlamak gerek. Unutmayalım ki bu dünyada, şehirde hatta yürüdüğümüz kaldırımda yalnız değiliz ve buralar sadece bize ait değil.

Daha önce bir çok kez haberlerini yaptığım, röportajlar gerçekleştirdiğim ve gerçekten hayata sım sıkı tutunan görme engelli bireylerin önüne bir başka engeli de bizler koymayalım. Umarım daha duyarlı davranan kişilerin sayısı her geçen gün artar.

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR