Hayatında biri mi var ya da uzun süredir evli misin? Yeni bir ilişkiye başladın onu çok seviyorsun ama yine de işler yolunda gitmiyor mu? O zaman sana bir sır vereyim birini çok sevmek hiçbir zaman yeterli değildir. Hatta sevginin kusurlu bir halidir. Evet evet ,doğru okudun. Çok sevmek bile bazen sevginin kusurlu olmasına yol açar. Ve işleri çığrından çıkarır. Çünkü yaptığın her şeyin sevginden dolayı olduğunu düşünmeye başlarsın. Onu aşırı derecede kıskanır çünkü seviyorum dersin. Hayatını tamamen ona göre yaşar ve düzenlersin. Bütün kararları onun için alırsın, bütün vaktini ona harcarsın. Cevabın yine aynıdır: Çünkü çok seviyorum. Tüm bunlara rağmense ilişki de bir şeyler yolunda gitmiyordur. Çünkü karşı tarafa hissettirdiğin sevgin değil aslında ona bağımlı biri olduğun olur. Değer görmezsin ve bir zaman sonra terk edilirsin ya da yorulup sen vazgeçersin. Bu döngüyü kırmak için bilmen gerekenler var. Sevgi anlayışını değiştirmelisin.

***
Peki nereden başlamalısın?

***
Sevgi ne kadar başkalarıyla ilgiliymiş gibi gözükse de aslında tamamen kişisel bir deneyimdir. Kişinin kendi anlayışı, düşünüşüne göre var olur. Bazen ise kusurlu bir sevgi anlayışı gelişmiştir. Nedir bu kusurlu sevgi anlayışı?

***
Birilerinin hoşuna gitmek için bir şeyler yapmak ya da yapmaktan vazgeçmek.
İlişkide korktuğun şeyle yüzleşmekten kaçınmak.
Her zaman ve aşırı derecede fedakarlık yapan taraf olmak.
İlişkilerde aşırı genelleme yapmak. Bir durumu herkes için aynısı olacakmış gibi düşünüp genellemek.
Yargılamak. Sevmeyi zorlaştırır ve sonunda seni mutsuz kılar.
İlişkideki her sorunu onunla ilgisi olmasa dahi kişiselleştirmek. Aşırı sorumlu hissetmek.
Her anlamda karşındakine bağımlı olmak. Onsuz bir karar veremeyip tek başına olmaktan aşırı şekilde korkmak. Ona muhtaç hissetmek.
Varsayımlarla ilerlemek. Hayatındaki kişinin davranışlarıyla ilgili sürekli tahminlerde bulunup bununla başedememek.
Gerçekleşmemiş olumsuzlukları olumlu olanların içinden cımbızlamak ve olmuş gibi hareket etmek.
Sürekli onu kaybetmekten korkmak. Ve ne olursa olsun sonunda kaybedeceğine inanarak hareket etmek.
Sürekli onayını almak istemek.
İlişkide olup biten her şey için kendini suçlamak.
Aşırı bir kıskançlık duymak kusurlu bir sevgi anlayışıdır.

***
Tüm bunların sıklıkla yaşandığı ilişkiler gerçek sevgiden uzaktır. Kişiye yarar getirmez aksine zararı olur. Sevmek konusundaki kusurlarımızı farkedip ortadan kaldırdığımızda sevgiyi öğrenmeye başlayacağız.

***

DİĞER YAZILARI