Herkese merhaba bu hafta sizlerle ruh sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz bunları paylaşmak istiyorum. Az sonra konuşacaklarımızı ‘basit ama çok etkili yöntemler’ olarak adlandırabiliriz.

***
Ruh sağlığı kişinin kendisi ve çevresi ile uyum, denge içinde olmasıdır.
Bu denge ve uyumu sürdürmek içinse olumlu ve olumsuz bütün duygularımızın içe atılmaması paylaşılması şarttır. Bunu yaparken kişi zamanını verimli değerlendirebilmelidir. Üretken olmak ve çalışmak ruh sağlığıyla yakından ilişkilidir. Bu yüzden monoton bir düzeni benimsemektense hep yenilik için çabalamak gerekir. Herkes kendisinin özel olduğuna ve en az bir alanda yetenekli olduğuna inanmalıdır. Diğerlerinden saygı beklemeden evvel kendine saygı göstermelidir.

***
Acı stres ve üzüntü veren olaylardan kaçmak yerine açıkça konuşabilmeliyiz. Okul ve iş gibi yaşantılarımız dışında da uğraşlarımız olmalı. Ayrıca beden ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi de unutmayarak iyi beslenmeliyiz. Spor yapmalı ve aktif bir yaşam şeklini benimsemeliyiz.

***
Kas gevşetme, uygun nefes alma teknikleri gibi yöntemleri bilmeli ve gerektiğinde uygulamalıyız. Her ne yaşta olursak olalım kendimizi tanımak ve anlamak için çaba göstermeliyiz.

***
Ve en önemlisi hayatımızdan sevgiyi uzak tutmamalıyız. Bir insanı, bir hayvanı bir eşyayı sevmek ve birileri tarafından sevilmek sadece ruh değil beden sağlığımızı da etkiler. Dante’nin dediği gibi ‘Kainatı sevgi yönetiyor.’

***

DİĞER YAZILARI