Birçok sağlık durumu aşırı kilo ile daha da kötüleşir ve eklemler üzerindeki ekstra ağırlık stresi, özellikle dizler ve ayaklarda ağrılı durumlara yol açabilir. Öyleyse, kilo vermek genellikle bazı ağrı türlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı ve keyifli bir beslenme planı bulmak, uzun vadede kilo verme hedeflerinize bağlı kalmanıza ve başardığınız herhangi bir kilo kaybını sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Kilonuzu yönetiminde kalorileri azaltmak için şu basit kuralları izleyin:

Ne kadar yediğinizi takip edin
Bir yemek günlüğü tutmak sizi sorumlu tutar ve yeme sorunlarınız hakkında size değerli geri bildirimler verir.
Küçük değişiklikler yapın. Buna bağlı kalabilmeniz için diyetinizi yavaşça değiştirin. Yediğiniz yiyeceklerin miktarını ve türünü aniden azaltmak, ters etki yaparak aşırı yemeye dönmenize neden olacaktır.

Farkındalık tekniklerini kullanın
Ne zaman, nerede ve ne kadar yediğinize ve ne zaman tok hissetmeye başladığınıza dikkat edin. Bir yemeği en az 20 dakikada bitirin. Bu süre midenizin beyninize tok olduğunuzu bildirmesi için geçen süredir. Yemek yerken okumak veya TV izlemek yerine yemeğinize odaklanın. Çatalınızı, ağzınızda lokma varken tabağın kenarına bırakın ve yemeğinizi iyice çiğneyin. Yediğiniz yemeğin dokusunu, tadını ve aromasını gözlemleyin. Tüm duyularınızı devreye sokmak, taze, sağlıklı yiyeceklere olan arzunuzu artırabilir ve stresle ilişkili yeme döngüsünü kırmanıza yardımcı olabilir.

Yüksek kalorili yiyecekleri gözden uzak tutun
Atıştırmalıklar görürseniz onları yersiniz. Bir yiyecek çok fazla kalori içeriyorsa ancak sizi doyurmuyorsa bu sorun yaratabilir. Örneğin bir çikolatayı düşünün. Bunun yerine, oldukça doyurucu ve nispeten az kalori içeren elma veya muzları ulaşabileceğiniz yerlere koyun.

Daha küçük porsiyon boyutları ve tabaklar kullanın
100 kalorilik atıştırmalık paketlerinden yararlanın. Yemeğinizi daha küçük tabaklarda servis edin; daha küçük porsiyonlar daha az kaloriye eşittir.
Kendinize şefkatli olun. Aşırı yemek yediğinizde kendinizi cezalandırmayın. Ceza, seni motive etmeyecek. Psikologlar artık nazik öz şefkatin kilo kaybı da dahil olmak üzere yaşamın zorluklarıyla başa çıkmada çok daha etkili olduğuna inanıyor.

Fiziksel aktiviteye gelince, kalça veya diz ağrısı olan kişiler için birçok egzersiz şekli daha zor gelebilir. Eklemler için kolay olan egzersizler arasında yüzme ve su aerobiği bulunur. Eklem ağrınızı daha da kötüleştirmeden fiziksel aktiviteyi dahil etmenin başka yollarını önerebilecek olan doktorunuz veya fizyoterapistinizle mutlaka konuşun. Bir fark yaratmak için ne kadar kilo vermeniz gerektiğine dair sihirli bir cevabın olmadığını unutmamalıyız.