Deprem gerçeği, hayatımızda hep vardı. Hep biliyorduk bir yerlerde böyle bir tehlike olduğunu. Ama bu gerçekle bir gecede bu kadar büyük kayıplarla yüzleşeceğimizi hiçbirimiz düşünmemiştik. Depremin üzerinden yaklaşık 3 ay geçti. Peki hayatımızda ne değişti?
Depremi yaşayan, hayatını her anlamda kaybeden insanlardan bahsetmiyorum. Depreme seyirci kalan, ilk günler elinden gelen yardımı yapıp sonra kendi hayatına dönen bizlerden bahsediyorum. İlk günlerde yaşananlar için üzüldük, sonra hemen kendimiz için korktuk. Kendi evlerimizi, kendi güvenliğimizi düşünüp sorguladık. Ya sonra?
Bir ay ülke olarak yasımızı tuttuk ve sonra unuttuk. Hemen mi? Evet hemen unuttuk. Hazırladığımız deprem çantalarımız arabalarımızda duruyor belki, başka ne ilk günlerdeki gibi duruyor hiç düşündünüz mü?
Evlerimizin depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda endişe ettik, belki çok az sayıda ki kısmımız bunu öğrenmek için gerekli yerlere başvurusunu yaptı. Aydın’da bir deprem olması halinde şehrin yerle bir olacağını tüm çalışmalar gösteriyor. Önlem almak için çalışmalara başlanacağı söylendi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin yeni adımlar atıldığını, yeni düzenlemeler yapıldığını görmedik henüz.
Yitip giden binlerce canın ardından belki çok daha büyük sayılarla ifade etmek zorunda kalacağımız kayıplarımız olacak, belki o kayıplar arasında biz, sevdiklerimiz olacak. Geç olmadan gerçekten etkili önlemler alınması gerekiyor.