TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Dünyanın gözü Aydın’a çevrildi

Dünyanın gözü Aydın’a çevrildi

Bu sene 56’ıncısı düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 18 Nisan itibariyle tamamlandı. Dünyanın farklı yerlerinden bisikletlilerin yer aldığı ve Nevşehir’den 11 Nisan’da başlayan tur kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinde pedal çevrildi. Son etabı Bodrum-Kuşadası olan organizasyonun finaline Kuşadası ev sahipliği yaptı. Görkemli finale Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katılırken başarılı sporcular ödüllerini aldı. Buraya kadar olan kısım organizasyonun bu senesiyle ilgiliydi.

Ancak bir daha geniş açıdan baktığımızda geleneksel hale gelen bu turun Türkiye’nin tanıtım açısından katkısını görebiliriz. Düşünsenize turun başladığı yerden itibaren günlerce şehir merkezlerinden tutun en ücra mahallelere kadar sürekli canlı yayınlar yapıldı. Kapadokya’dan başlayan tur boyuncu ülkenin birçok güzelliği gözler önüne serildi. Sporun turizme olan katkısına en güzel örneklerden aslında bu organizasyon. Sadece bisiklet için değil tüm branşlar için böyle büyük çalışmalar yapmak lazım. Çünkü yaz ve kış fark etmeksizin her spora ortam sağlayan bir ülkede yaşıyoruz. 

Konuyu biraz daha Aydın’a getirirsek eğer Bodrum ile Kuşadası arasındaki etapta şehrin güzellikleri yansıtıldı. İlin turizmine önemli bir katkı sunuldu. İl bazında bu tarz etkinlikleri de gerçekleştirmek gerekiyor. Ulusal düzeyde birçok yarışmaya ev sahipliği yapan Aydın’ı uluslararası organizasyonlarda da iyi bir düzeye getirirsek özellikle turizme dolayısıyla da ülkenin ve ilin ekonomisine ciddi katkı sağlamış oluruz. Gerçekten çok güzel bir doğa ve kültürü barındıran coğrafyada yaşıyoruz. Ne yana baksak tarihi yada doğal güzellikle karşılaşıyoruz. Turizm potansiyelini de düşündüğümüzde Aydın spor turizmi konusunda da önemli bir şehir haline getirilebilir. Bu zamana kadar yapılmış olan tüm organizasyonlar elbette katkı sundu ancak en iyi seviyeye nasıl getirebiliriz düşüncesinde olmamız şart. 

İlçelere baktığımızda nerdeyse her birinin kendine has özellikleri var. Benzer iklimlere sahip olsalar da kültürlerinden tarihi değerlerine kadar çok zengin bir şehirde yaşıyoruz. Buharkent’ten Didim’e kadar bu zenginliği değerlendirmek adına farklı branşlarda spor turizmine mutlaka önem vermeliyiz. Bireysel yada takım sporları fark etmeksizin yapılacak her organizasyona gereken desteği sağlamalıyız. 
        
                        

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR