İlk defa oy kullanacak milyonlarca genç var ülkemizde. İlk defa oy kullanacak gençler eğer tek başlarına bir parti kursalar seçim barajını çoktan aşarak meclise girerler. Bu kadar potansiyel oy varken siyasi partiler ne iş yapıyor?

Bu gençlerle bir araya gelip onların dertlerini, sıkıntılarını dinliyorlar mı? Gençlerin gerçekten bu ülkede yaşamakla alakalı endişeleri var. Farkındalar mı, bilmiyorum.

Üniversiteyi bitirince iş telaşı sarıyor bizi. İşimiz olsa kovulmamak için dört elle işimize sarılıyoruz. Çünkü biliyoruz ki piyasa kötü ve iş bulamayacağız.

Bu gençler neden size oy versin ki? Onların sorunlarına çözüm olacak mısınız? Eğitim hakkını her gence ulaştıracak mısınız ya da sağlık hakkını? Sokaklar karton toplayan çocuklarla dolu. Çocuk işçi sorununun kökünü kazıyabilecek misiniz? Sabahtan akşama kadar karton toplamış, sonra da kartonları koyduğu bez arabasının üstünde uyuyakalan çocukları görmek istemiyoruz sokaklarda.

Gençlerin gönlünü gerçekten kazanmanız gerek. Gerçekten dertlerini, sıkıntılarını iyi bilmek lazım. İnanın ki çok şey istemiyorlar zaten. Rahat ve güvenilir bir ortam istiyorlar.

Haksızlık olmadan torpil olmadan üniversite okudukları alanlarda çalışmak istiyorlar. 4 yıl emek verip bir marketin kasiyeri olmak istemiyorlar. Ter döküp girdikleri sınavlardan iyi sonuçlar alınca hakkıyla yerleşmek istiyorlar.

Gençleri iyi okumak lazım. Anlamak lazım. Çünkü 2023 seçimlerinde verdikleri oylarla çok ciddi farklar yaratacaklar. Seçimlere çok az bir zaman kaldı. Bu kısacık zamanda onları tam olarak anlamayacaksınız belki ama umarım çaba gösterirsiniz.

DİĞER YAZILARI