Araç ve diğer sürücüler için en zor aylar olan kış aylarındayız. Bu aylarda zorlu hava koşulları araç sürücüleri için direksiyon hakimiyetinin zorlaştığı durumlar ortaya çıkarabiliyor.

Bundan dolayı her araç sürücüsü kışın yaklaşmasıyla beraber aracının kış bakımlarını yapıyor ve araç için en önemli unsurlardan biri olan lastik kontrolleri için gerekli bakım ve teçhizatlar alınıyor. Bu teçhizatlardan biri kış zinciri ve kış lastiğidir. Araç zincirleri, lastiğin yerle olan temasını güçlendirir ve sürtünme kuvvetini artırır. Zamanında araca zincir takmak, hem sürüş güvenliğini artırır hem de daha rahat araç kullanımını sağlar.

Gelelim kış zinciri seçerken önemli olan noktalara. Hepimizin bildiği üzere bir ürün almak istediğimizde o ürünün kaliteli ve işlevini yerine getirmesini isteriz. Bu yüzden iyi bir kar zinciri almak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Kış zincirleri, tekerleğin boşta dönmesine ve oluşabilecek kaymalara karşı en iyi önlem geliştirilmiş envanterlerdir. Kar zinciri ile kış aylarında aracınız ile güvenli bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda kar zinciri, trafik cezalarının da önüne geçmenize yardımcı olur. Kar zinciri seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, zincirin arabanın modeline ve lastiğin türüne göre seçilmesidir. Kış zincirinizi almadan önce lastiğin çapı ve zincirin boyutlarının uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda uygun hava şartlarının oluştuğuna ve kar derinliğinin lastiklere zinciri takmaya elverişli olup olmadığına da bakmak önem arz eder.

Dikkat etmemiz gereken başka bir durum ise aracınıza uygun olan kış zincirini arabanın dört lastiğine de takmanız gerektiği meseledir. Çünkü zinciri olmayan lastiklerin kayma olasılığı diğerlerine göre daha fazladır.
Kar zinciri takarken arabanızın önden ya da arkadan çekişli olup olmadığı büyük önem taşır. Bu nedenle aracınızda iki tane kış zinciri varsa öncelikle çekişi olan lastiklerinize zincir takmanız gerekir. Önden çekişli bir araca sahipseniz ön lastiklere, arkadan çekişli bir araca sahipseniz arka lastiklere zincir takmanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da kar zinciri taktıktan sonra 50 km/s üzerinde hız yapmamanız gerektiğidir.

Çünkü lastiklerdeki zincir, arabanın manevra ve yol tutuş kabiliyetini azaltacaktır. Bu nedenle direksiyon hakimiyetini kaybedebilirsiniz. Araç zinciri ile viraja hızlı girilmesi durumunda, zincir lastiğin tek bir tarafında toplanır ve lastiğin gücüne karşı dayanıksız kalarak kopar. Bu nedenle lastiklerinizde zincir varken, virajlarda daha dikkatli olmalısınız.
Araç için zincir tercihinde ise X tipi zincir tercih edilebilir. Lastik sırtında birbirine geçen çok sayıda zincir halkasından oluşan bu zincirler iyi bir kavrama sağlarlar. Hem hareket kabiliyeti hem de frenleme açısından etkilidirler. Titreşimler azaltıldığı için sürüş konforunu çok fazla etkilemezler.

Çelik halkalar ile güçlendirilmiş X tipi kar zincirlerini tercih edebilirsiniz. Makul bir fiyat farkına rağmen daha dayanıklıdırlar ve daha iyi bir kavrama kabiliyeti sunarlar.