Siz de katılmıyor musunuz bana yanınızdan geçen birisinden aldığınız kokuda o çok uzun zamandır görmediğiniz ismi hatırlamaz mısınız? Çünkü bu onun kokusudur, kokular çok farklıdır. Evet etkileri de çok fazladır. Kadın için olsun erkek için olsun ayırt edicisidir.

Herkes istediği kokuyu tercih etmekte özgürdür ama bedenle vücutla öyle bir bütünlük sağlar ki size kendini unutturmaz. Kokunun ismini bilmezsiniz bile ama bu koku onundur, güzel bir etkiye de sahiptir. Aslında birini hatırlamak için.

Kokusu çok fazla baharatlardan oluşan, tatlı şeylerden oluşan ne bileyim mevsimine göre kokuyor işte. Kimi şekerli kokuyu sever asla vazgeçemez, kimi baharatlı kokuyu.

Kimisinin içinde de başkasını döndürüp baktırmaya etkili bir madde vardır gibi gibi. Bir süre sonra isimle bağdaşır, koku bu koku onun kokusudur.

O kokuyu nerede duyarsanız duyun o ismi hatırlarsınız. Sevdiğiniz biri olsun hiç hoşlanmadığınız biri olsun bağdaşmıştır sonuçta. Kokular güzeldir şu hayatta güzel olan ender şeylerden bir tanesidir.

Aslında ne kaldı ki geriye kokuyor içine çektiğinizde farklı bir evrene alır götürür sizi birisini hatırlatır. Bir zamanı hatırlatır, bir sahneyi hatırlatır. Hatırlatır da hatırlatır. Boşuna denmemiş her şey unutulur kokunuz asla diye.

DİĞER YAZILARI