Her sene kış aylarının başlamasıyla yazlık ürünlerde indirime gidiliyor. Ya da bahar ayları ile beraber de kışlık ürünlerde indirim yapılıyor. Bunlara rutin olarak alıştık.

Ama son dönemde mağazalarda ‘mağazayı kapatıyoruz tüm ürünler etiket yarısı’ adı altında ürünlerde indirime gidiliyor. Fakat dikkatimi çeken şey mağaza senelerdir kapılarını kapatmadı. Hala satışa devam ediyor. Her sene böyle pankartı kapılarına asıyorlar.

Etiket fiyatlarına bakıldığında fiyatlar uçuk. Yarı fiyatı da zaten ürünün kendi fiyatı oluyor. İndirim yapılmış psikolojisiyle vatandaşların ürünleri almasını sağlıyorlar. Vatandaşları bu şekilde tüketim ve alışveriş çılgınlığına itmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Kapatacaksınız kapatın. Her sene pankart açıp kapatıyoruz indirim yaptık demeyin.

Bir de tabi bunun online olanı var. Gerçek site adresine benzer ancak harf ya da rakamlar eklenerek oluşturulmuş veya taklit edilmiş sahte siteler, çeşitli ürünleri oldukça uygun fiyata sunduklarını göstererek vatandaşları alışveriş yapmaya yönlendiriyor. Bu şekilde yapılan alışverişlerde hem ödediğiniz para gitmiş oluyor hem de kişisel bilgilerinizi kaptırabilirsiniz.

Güvenilirliği kanıtlanmamış sitelerden uzak durmanız gerekiyor. Bu şekilde indirim var yalanlarına ve dolandırıcılığına karşı dikkatli olursanız hem paranızdan hem de kişisel verilerinizden olamamış olursunuz.

DİĞER YAZILARI