Bayramlar, toplumların kültürünü yansıtmada önemli göstergelerden biri. Bizim kültürümüz için de Kurban Bayramı, paylaşmak, değer vermek, fedakarlık yapmak gibi derin anlamlar taşıyor. Ortaya çıkış hikayesiyle inceliğini ortaya koyan bu gelenek ne yazık ki günümüzde son derece saptırılmış durumda. Kurban kesmenin belli kuralları, incelikleri var. Ancak, her yıl bayram manzaraları adı altında gördüğümüz klasik haberler oluyor. Bu yıl, bayramın öncesinde başlayan hayvana şiddetten bahsediyorum.
İslami usullerle ilgisi olmayan yöntemlerle hayvanı kesmek, kaçan kurbanlıkları yakalamaya çalışırken verilen zararlar ya da sadece "yorulsun diye" atılan dayaklar... İslamiyet'e asla yakışmayan, hayvan haklarını hiçe sayan, psikolojik sorunlarını hayvanlar üzerinde atmaya çalışan insan manzaralarını görmek ve bunları her yıl görmek, belli bir kesimin de bu güzel geleneğe karşı yanlış izlenimler edinmesine ve dinimizin yanlış anlaşılmasına neden oluyor.
Hayvanların şiddet görmeden, zarar görmeden, belirtilen usullere uygun şekilde kesilmesi ve huzurlu bir bayram geçirilmesi dileğiyle...
İyi Bayramlar.