TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

KADIN FUTBOLU 

KADIN FUTBOLU 

Futbol genel olarak erkek egemen bir spor branşı olsa da son dönemde bu durum biraz daha değişmeye başladı. Çok önceleri tribünlerin nerdeyse tamamı erkek olan maçlar izlerken sanırım son 20 yılda bu biraz daha değişerek kadınların da tribünlerde yer aldığı karşılaşmalara yerini bıraktı. Burada değişen stadyum yapıları, ilginin artması gibi daha birçok sebep sayabiliriz. Ancak sebebi ne olursa olsun kadınların da futbol içinde olması önemli. 
Konuya tribünlerden giriş yapsak da aslında saha içine dikkati çekmek istiyorum. Kadın ve futbolu yeşil sahalarda daha fazla görmeye başladık son dönemde. Gerek takımlar, gerek hakemler gerekse de saha görevlileri olsun sayılarının her geçen gün arttığını görmek mümkün. Burada kritik konu bunun nasıl devam edeceği. Yani teşvik etmek, yeni isimlerin yer alması için çalışmalar yapmak hatta buna vesile olanları da desteklemek gibi farklı adımlar atılabilir. 
Burada altyapıların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Son dönemde birçok kulüp kız çocuklarının da futbolla tanışması adına faaliyetler yapıyor, hakem kurslarında kadınların sayısı da artıyor. Bundan sonrası için bu alanda kadın sayısının artması biraz da verilecek desteğe bağlı. Yani ne kadar çok kadın futbol takımı kurulursa o kadar çok talep gelecektir. Bir kez bir kadın futbol maçını izleseniz belki de varsa önyargılarınızı yıkabilirsiniz. Oradaki çekişmeyi, mücadeleyi, kazanma isteğini alkışlamak için bile tribünde yerinizi alabilirsiniz. 
Kim bilir belki de bu sayede kendi evlatlarınız ya da çevrenizde futbolcu ya da hakem olmak isteyen yeni nesilden gençlere de destek verebilirsiniz. 

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR