Uzun zamandır Aydın’ın araç sürücüleri hakkında düşünüyorum. Neden bu kadar kararsız oldukları, birbirleriyle uyumlanamayan bu sürücülerin nasıl tehlike saçtığı hakkında fikir yürütüyorum ancak ne yazık ki bir yere vardığım söylenemez. Geçtiğimiz günlerde yaya yolundan arkadaşlarımla karşıdan karşıya geçmeye hazırlanırken Adnan Menderes Bulvarında bir araç sürücüsü bize geçmemiz için yol verdi. Tam o sırada yaya yolundan geçmeye yeltenirken aracın arkasından farklı bir araç hızla önümüzden geçti.

Bize yol veren araç sürücüsüne güvenip geçseydik belki de hızla geçen aracın altında kalıp can verebilirdik. Bu durum dile getirildiğinde çok basitmiş gibi algılanabilir ancak ifade edildiği kadar basit değil ne yazık ki. Kararsız ve birbiri ile koordine olamayan sürücüler yüzünden belki de birimiz ölebilirdik.

İşin bir de araç sürücüleri boyutu da var. Karşıdan karşıya geçmek için beklerken yayanın kafasını karıştırmakta ustalaşmış bir kitleden söz ediyoruz. Yol hakkı verdiklerinde geçmediğinizde korna ile size kızabiliyor haliyle panik yapmanıza da sebebiyet verebiliyorlar. İkilemde kalan yayalar geçmeye yeltenirken bir başka sürücü sizi umursamadan hızla aracını sürüyor. İki arada bir derede kalan yaya şans eseri hayatta kalıyor demek hiç de yanlış bir tabir olmaz.

Kararsız sürücülerin yanında gerçekten duyarlı vatandaşlarımız da var bu yadsınamaz bir gerçek. Yaya yolunda size yol verip belli kurallara uyarak araç sürüyor olabilirler ama dediğim gibi sadece bir tarafın duyarlı olması bazen yetmeyebiliyor. Bütün araç sürücülerinin belli kurallara uyarak araç kullanmaları ve hayatın aceleye gelmediğini unutmamaları gerekiyor.