TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Şimdi hedef mavi renk

Şimdi hedef mavi renk

Türkiye’de geçen yıl Mart ayından bu yana mücadele edilen pandemide yeni bir döneme girildi. Neredeyse 1 yıldır öyle zor süreçlerden geçildi ki. Dükkanı kapalı olan esnaf, kısıtlamalarla sosyal hayatı etkilenen vatandaşlar ve önemli bir rol üstlenen güvenlik güçleri ve sağlık çalışanlarının mücadelesini gördük. Bir yılı dolacak olan bu dönemde binlerce vatandaşımızı ise maalesef kaybettik. 

Ülke genelinde iller risk durumuna göre kategorilere ayrıldı. Tabloda çok yüksek riskli iller kırmızı, yüksek riskli iller turuncu, orta riskli iller sarı ve düşük riskli iller ise mavi renklere ayrıldı. Aydın olarak sarı renkli iller arasında yer aldık. Bu kapsamda Aydın’da birçok işletme ve tesis belirlenen tedbirlerle kapılarını açtı. Hatta hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması da son buldu. Yani vaka durumunun iyileşmesinin yararları olmuş oldu. Peki yeterli mi? Tabi ki hayır. 

Şimdi sıra mavi renk, yani düşük riskli iller arasına girebilmek hedef olmalı. Çünkü özellikle aylar sonra dükkanlarını açan esnafın bir çoğunun endişesi vaka sayılarının yeniden artması. Bu olursa kepenklerin yeniden kapanma ihtimali var. Her şeyden önce sağlığımız için. Bir an önce ülke genelinde bu virüs belasından kurtulmak için belirlenen tedbirlere mutlaka uymayı sürdürmeliyiz. 

Evet bir normalleşme süreci yaşanıyor ancak bu demek değil ki tüm tehlike geçti. Hala şehrimizde vakaların olduğunu, bulaşma riskinin devam ettiğini göz ardı etmeyelim. Yüzde 50 kapasite ile açılan işletmelerde kurallara uyalım. Hem esnaf hem müşteri olarak. Ayrıca sokağa çıkma kısıtlaması hafta sonu için kaldırılsa da maske, mesafe ve hijyen kuralları aynen devam ediyor. Bunu unutmamak gerek. Eğer dikkat edersek sarıdan mavi renge dönmek çok zor değil. Hele ki aşı uygulaması tüm hızıyla devam 
ederken. 

Dikkat edilmediği takdirde önce turuncuya hatta kırmızı renge dönme ihtimali var. Bunu istemeyiz tabi ki. Çevremizde koronavirüse yakalanan, temaslı olan hatta hayatını kaybeden bunca insan varken lütfen tedbirleri elden bırakmayalım. Bir gün ülke olarak o renkli haritaya ihtiyacın kalmadığı ve pandeminin tamamen bittiği bir güne uyanmak için elimizden gelen çabayı gösterelim. Evet Aydın, sarıyı gördük. Şimdi sıra mavi renkte. Hep birlikte. 
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR