TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Spor okulu deyip geçmeyin

Spor okulu deyip geçmeyin

Türk sporuna yeni yetenekleri kazandırmak için çok önemli olduğuna inandığım yaz döneminin klasiği yaz spor okulları bir bir kapılarını açmaya başladı. Spor faaliyetlerinin sayısının artması, çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durup sporla uğraşması çok değerli. Hem sağlık hem sosyal anlamda önemli. Ancak bu dönemde çocuklarının sporla ilgilenmesini isteyen ailelerin dikkat etmesi gereken konular var. 
Her şeyden önce çocukların zorla spor yapmalarını istememek gerek. Bunu güzel bir şekilde anlatmak gerekirse bir uzmandan yardım alıp çocukların spora merakla ve kendi istekleriyle başlamasını sağlamak gerekiyor. Aksi takdirde daha küçücük yaşlarda bir çocuğun spora karşı olumsuz bir bakış açısı kazanmasına sebebiyet verebiliriz. Sporun sadece yorulmak olmadığı, sağlık ve sosyallik anlamında katabileceği olumlu etkileri güzel bir dille anlatmak lazım. 
Ailelerin kendi istedikleri, yapabildikleri yada heves ettikleri spor branşları yerine çocuklarının fiziksel, ruhsal ve sağlık anlamında yatkın oldukları branşları tercih etmesi sağlanmalı. Herkes futbolcu, basketbolcu yada voleybolcu olamayabilir ama kendisine uygun ve ilgi duyduğu bir alanda ilerlerse önemli yerlere gelebilir. Burada çevreden görülen yada popüler sporların tercih edilmesi durumu ağır basabiliyor. Buna mutlaka dikkat edilmeli. 
Belki de dikkat edilmesi gereken en önemli konu sağlık. Bunun iki yönü var ama ilki çocukların sağlık kontrolü. Bir spor branşına başlamadan önce mutlaka bir uzmana başvurulmalı. Gerekli kontroller yapılırsa çocukların hangi branşta ne kadar spor yapabileceklerini de öğrenme şansı yakalayabiliriz. Futbol sahalarında yada salonlarda bir çok olumsuz örnek varken bu konu kesinlikle ihmal edilmemeli. Sağlığın ikinci konusu ise pandemi şartları. Spor yapılan alanlarda mutlaka pandemi kurallarının uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmeli. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka dikkat etmek gerek. Bu konuda gerekirse çocukların antrenman alanları ziyaret edilebilir ve yapılan uygulamalar hakkında bilgi alınabilir. 
Yine genç yeteneklerin yetiştiği spor okullarında eğitimli kişilerin olması bence çok önemli konular arasında. Liyakatin çok çok önemli olduğu spor alanlarında mutlaka alanında deneyimli ve yeterliliği olan kişilere çocuklar emanet edilmeli. Bu konuda çok güzel örnekleri gördüğümüz kulüpler var. ‘Spor değil mi herkes yaptırabilir’ düşüncesiyle hareket eden velilerin çocuklarını düşünmeleri lazım. Spor faaliyetlerinin yapıldığı tesislerin de öncesinde gezilmesi gerektiğini düşünüyorum. 
Aslında sayılabilecek daha birçok madde var ama önemli olarak gördüğüm konuları kaleme almak istedim. Burada en kritik nokta elbette sağlık. Bu konu hepsinin başında geliyor. Lütfen bu konuda hassas davranalım ve minik yetenekleri sahalarda yada salonlarda yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumdan koruyalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR