Çiçeği burnunda gazetecilik mezunu olarak ve ilk defa gazeteci olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geçirdim. Meslektaşım olan insanlar hep benden yaşça büyük insanlar. Bu mesleğe yıllarını vermiş insanlar. Eminim onlardan öğreneceğim çok şey vardır.

Bu meslek gerçekten kalpten sevilmezse yapılamayacak bir meslek. Gecesi gündüzü olmadan, özel gün, bayram, hafta sonu demeden çalışan gazetecilerin günü. Ben gibi mesleğe daha yeni başlayanların doğru insanlarla karşılaşması çok önemli bence. Yanlış insanlarla karşılaşmak meslekten uzaklaşmaya, hatta mesleği bırakmaya kadar gidiyor.

Benim favorim kadın gazeteciler ama. Ojeli ellerin kamera tutması beni çok mutlu ediyor. Gazetecilik gibi çetin bir mesleğin içinde var olmaya çalışan kadın gazetecilerin sayısı oldukça az. Erkek egemen Türk medyasına inat, meydan okuyan kadın gazeteciler var olsun. Kadın olduğumuz için zorlandığımız çok alan olmasına rağmen biz bu mesleği seviyoruz. Tüm zorluklara inat gerek ulusalda gerek Aydın yerelinde çok başarılı kadın gazeteciler var. Sayılarının da artacağına eminim. Sadece gazetecilik özelinde değil iş dünyasında kadın ve erkeğin eşit olduğu bir alan istiyoruz. Sadece erkek egemen bir iş dünyasından ziyade kadınların söz sahibi olabildiği bir saha istiyoruz. Temennim her meslekte böyle olması…

DİĞER YAZILARI