Son zamanlarda koronavirüsün tüm ülkede tırmanışa geçtiğini işitiyoruz. Gerek Sağlık Bakanlığı gerekse yerel yönetimler bu artışa yönelik önlemlerini yineleyerek tedbirler almayı sürdürüyor. Bizler de vatandaş olarak üzerimize düşen görevi yerine getirip hem kendimizi hem de sevdiklerimizin sağlığı için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz.


Ama gelin görün ki insanoğlunun kendi sağlığı için dünyaları ayağa kaldıran özen ve dikkati aynı tehlike hayvanlar için söz konusu olduğunda ne yazık ki üç maymun oynanıyor. Daha önce çevreyi kirleten plastik atıklara pandemiyle birlikte maske ve eldivenler de eklendi.
Sokakta yürürken kendi adıma konuşmam gerekirse üç veya beş adet maske görüyor, çevreye bir de bu atıkların atılarak kirletilmesinden büyük bir üzüntü duyuyorum. Çevreye verilen zararın yanında bir de hayvanlara zarar veriliyor. Geçtiğimiz günlerde bir köpek sokakta bulduğu bir maskeyi kemirerek yemeye çalışmış vatandaşlar da duruma müdahale etmek istemişler. Ancak hayvanlar bu tür durumlarda oyuncağını asla paylaşmayı sevmez bundan dolayı ne yazık ki maskeyi köpekten almayı başaramamışlar.


Sokak hayvanları yemeğe çalıştıkları atıkların yiyecek olup olmadığını bilmiyor ve nefes boruları tıkanarak hayatlarını kaybediyorlar. Ben hayvanları korumanın, bir dünya vatandaşının en büyük görevi olduğunu düşünüyorum. Bizler onlar için hayatı kolaylaştırmalı tam tersi davranışlar sergileyerek hayatlarını tehlikeye atmamalıyız. Bizlere ihtiyacı olan savunmasız canlara bunu borçluyuz.