Ahmet Çetinbilek

Ahmet Çetinbilek

Emekli olamayan sigortalılar başvuru ile prim iadesi alabilir

Emekli olamayan sigortalılar başvuru ile prim iadesi alabilir

    Emekli olamayan sigortalı ya da bağkurlular, belli şartları sağladıkları takdirde, geçmiş yıllarda ödemiş oldukları primlerini geri alabilirler.

    Örneğin sigortalı bir işte 4A lı ya da Bağ-Kur’lu 4B li olarak geçmiş yıllarda hizmetiniz bulunsun ancak gün eksikliği sebebiyle emeklilik hakkını elde edemiyor ya da elde etme ihtimaliniz kalmamış olabilir. Ya da yaşın doldurulmasına rağmen prim gün sayısı ve çalışma yılı nedeniyle emekli olamamış olabilir.

    Peki Prim İadesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

    ⁃    Başvuru esnasında, 4A kapsamında sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak ve gene 4B Li olarak kendi işini yürütmüyor olmak, (Bağ-Kur’luların işyerini kapatmış ya da devretmiş olması gerekmektedir.)
    ⁃    Erkekler için 60 yaş, kadınlar için 58 yaşını bitirmiş olmak yani, emeklilik yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. 

    Yani yaşı doldurmasına rağmen emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını dolduramayanlar bu halde iade talep edebilmektedir.

    Bu noktada başvurucu bulunduğunu yerdeki en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yazılı dilekçe vermek suretiyle başvurup prim iadesi talebinde bulunabilir. Kurum incelemesi ardından prim ödemelerinin iadesi yapılmaktadır. 

    Antrparantez belirtmek gerekirse, çalışırken esas kazanç limitini de aşan miktarlarda prim ödemesi yapanlar tarafından da prim iadesi talep edilebilir.

    Vefat Eden Sigortalının eşi ve çocukları bu haktan faydalanabilir mi ?

    Aynı şekilde sigortalı olan vatandaşın vefat etmesi halinde de kanuni mirasçıları veraset ilamı ile başvuru yaparak bu haktan faydalanabilirler. İşçi ya da kendi adına Bağ-Kur’lu olarak çalışanın vefatı durumunda emeklilik hakkını elde edememişse başvuru ile toplu ödeme alabilirler. 
    Ancak başvuruculara bu noktada dul ve yetim maaşının bağlanamamış olması gerekmektedir.

    Primlerim Tamamı Ödenmez

    4A sigortalılar açısından 2008 yılından önce hem kendi adına ödenen işçi hem de işveren primler ödenirken, 2008 yılından sonra sadece işçi primleri ödenmektedir. 
    4B Bağ-Kur’lular açısından tarihi ayrımı yapmadan tüm primler geri verilmektedir. Bağkurlular Ödemiş oldukları yaşlılık, ölüm ve malullük primlerini iade alabilirler.
    Genel sağlık sigortası için ödenen primler, doğum borçlanması, askerlik borçlanması veya yurtdışı borçlanması için yapılan prim ödemeleri iade kapsamında değildir.

    Son olarak Sosyal Güvenlik Kurumu, geçmiş yıllara ait primler güncelleme katsayısı ile hesaplayarak ödemektedir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ahmet Çetinbilek Arşivi
SON YAZILAR