Aydın’da soğuklar iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Sabahları ve akşamları daha çok hissedilen soğuklar daha da artacak. Ve kış aylarının olmazsa olmazı hastalıklarda kendini gösterecek.
Kışı hastalıksız atlatmak için uzmanlar bazı tavsiyelerde bulunuyor. Bunlardan çoğu beslenme ile alakalı ama onun yanında giyim kuşam ve toplu ortamlarda temizlikte önemli etmenlerden biridir. Kendimize ne kadar iyi bakarsak bakalım toplu ortamda yaşıyorsak mutlaka sık sık ellerimiz yıkamalı ve temaslardan uzak durmalıyız. Çalıştığımız yerleri sık sık havalandırmalıyız. Bir iş yerinde biri hastalanmışsa vay diğerlerinin haline… Dikkat edilmezse mutlaka bir şekilde bulaşıyor.
Giyim kuşama gelince; çok kalın, çok ince bence ikisi de hasta eder. Dışarı çıkmak istediğimizde giyebileceğimiz, içeri gelince çıkarabileceğimiz bir hırka olmalıdır. Hem dışarıda hem içeride aynı kalınlıkta kıyafetlerle durduğumuz zaman vücudumuz kendi ısısını ayarlayamıyor.
Ve en önemlilerinden olan beslenme; bağışıklık sistemi ya da vücudun savunma mekanizması her mevsim güçlü olmak zorunda. Özellikle de bakteriler ve virüslerle sık sık karşılaştığımız sonbahar ve kış aylarında…
Yapmanız gereken, zengin demir içeren et, kümes hayvanları, balık, kabuklu deniz hayvanları, baklagiller, tohumlar, sebzeler ve kurutulmuş meyveleri mümkün olduğunca çok tüketmek. Bunların en önemlisi de c vitaminidir ve her kış semt pazarlarını, manav raflarını dolduran portakal, greyfurt ve mandalinanın kusursuz birer C vitamini deposu ve etkili birer bağışıklık güçlendirici olduğu biliniyor. Yeşil biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, çilek, domates, papaya ve bezelye de C vitamini zengini diğer besinlerdendir. Hem kendimiz hem ailemizi hastalıklardan korumak için sık sık tüketmeliyiz.