Yerel seçimlere doğru giderken siyasi partiler, saha çalışmalarına başlayıp vatandaşın görüşlerini dinlemeye başladı. Bir yandan aday yoklamalarını da yaparak her parti, kazanma ihtimali en yüksek olan isimle yola çıkmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayatımıza soktuğu ittifakları bu seçimde fazla görmeyeceğiz gibi.

Aydın'da Büyükşehir Belediyesi'nin de Nazilli Belediyesi'nin de taliplisi oldukça fazla. Yerelde seçmen kitlesi genel seçimlerdekinden farklı oluyor elbette. Vatandaşta karşılığı olan isimlerin partisinin fazla önemi olmuyor. Bağımsız çıkarak bile kazanmış örnekleri biliyoruz. Ancak Nazilli özelinde oy kapasitesi belli olup kazanma ihtimali olmayan partilerin kendi görüşleri doğrultusunda kazanması muhtemel adayı desteklemek yerine ayrı aday çıkarmaya hazırlanması bana mantıklı gelmiyor.

O seçim çalışması için harcanan emek, para, zaman ziyan olurken belirli sayıdaki seçmeni de alarak seçim sonuçlarında değişikliğe bile sebep olabiliyorlar. Siyasetin şeffaf olmadığını elbette biliyoruz ama insan dğşünmeden edemiyor yine de; zaten baştan sonu belli olan bir amaca hizmet edilecekse doğrudan o yolda destek açıklaması yapılsa daha mantıklı değil mi?