31 Mart seçimlerinin ardından 4 aydan fazla bir süre geçmiş vaziyette. Çoğu belediye ilk icraat olarak eski borçları pankart yaptırıp astı. Belediyenin mali durumunu şeffaf bir şekilde halka yansıttı. Güzel bir davranış. Ne devraldığını beyan etti, şeffaf olacağını ilan etti.
Peki, gelelim işin sadedine. 4 ay içerisinde yaptıklarınızı, nereden hangi yollarla ve ne kadar fiyatla mal ya da hizmet aldığınızı da yayınlasanız olmaz mı? Belediyelerin 4 yıllık borçlarını alt kırılımlarıyla birlikte birkaç haftada yayınlayanlar kendi mali raporlarını neden yayınlamazlar ki? Ben bir vatandaş olarak bunu bilmek istiyorum. Hakkım olduğuna da inanıyorum. Verilen yetkinin nasıl kullanıldığını görmek benim hakkım değil mi? Yok kardeşim, böyle bir hakkı nereden kendinde buluyorsun diyenlere cevabım şudur ki, sen çektin beni bu kavganın içerisine. Yayınlamasaydın o zaman çarşaf çarşaf borçları. Varsa bir usulsüzlük hukuksal yollara başvursaydın. Beni ne ilgilendirir ki? Onu bilmek hakkın diyorsan, derim ki bunu da bilmek hakkım.
Bir kurum şeffaflıktan kaçıyorsa ve türlü bahanelerle hesap vermeyi erteliyorsa bilin ki orada bir şeyler oluyordur (ya da olacaktır). Sayın başkanlar mesele şu ki biz aslında sizin ne kadar “dürüst” ve “sözünün eri” olduğunuzu merak ediyoruz. Mal ya da hizmet alımlarında tarafsız mı davranıyorsunuz, kendi tarafınıza mı meyil ediyorsunuz merak ediyoruz. Bankamatik memurlarını çıkartıp yerine yeni bankamatik memurları mı alıyorsunuz merak ediyoruz. Eski düzenin devamı mısınız yoksa yeni bir düzen mi kurdunuz merak ediyoruz. Seçilinceye kadar meydanlarda, medyada ya da sosyal medyada kendi imkânlarınızla günde onlarca etkinliğe katılıp paylaşım yaparken neden seçimden sonra o kadar imkâna kavuşmuşken her faaliyetinizi paylaşmazsınız merak ediyoruz.
Zaman bu, su gibi akıp gidiyor. Durdurmak ne mümkün! Şunun şurasında seçime ne kaldı ki? Halk da eskisi gibi değil, toplum hafızası güçlendi. Sandıkta hiç ummadığın tepkileri verebiliyor. Nice devrilmez sanılan başkanlar bu aşırı özgüvenin kurbanı olmadı mı, hepimiz bu duruma şahit olmadık mı?
Bir de belediyelerde personel alımlarında aleni olarak kayırmacılık yapılması çok büyük rahatsızlıklara sebebiyet veriyor. Göstermelik iş ilanlarına çıkmalar, mülakat yapıyormuş gibi yapmalar çok komik duruma düşürüyor. Geçenlerde bir belediye personel alım ilanına çıkmadan, alacakları personel listesi bir gazete tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. İnsanların umutlarıyla oynamayın; yazıktır, günahtır. Siz şirin görüneceksiniz diye kaç insan hayal kuruyor, umut bağlıyor kim bilir.
Aklıma gelenleri düzensiz ve dağınık bir biçimde paylaştım. Belediyelerin rahatsız edici tutumlarını özetlemeye çalıştım. Şeffaf olacağız diyenlerin şeffaflıktan uzaklaşarak yandaşçılık yaptıklarını ifade ettim. İktidarı eleştirenlerin ilk buldukları fırsatta yangından mal kaçırır misali davranış sergilemelerinden ve iktidarın gücünü arkasına alanların umursamaz tavırlarından rahatsız olduğumu anlatmaya çalıştım. Anlatmayı başarabilmiş olmayı umut ediyorum.
Sağlıcakla kalın.