Türkiye yılda 214 milyar liralık gıdayı çöpe atıyor!
Serpmeyin artık kahvaltılarınızı efendim.
Dökmeyelim çöpe milyarlarca lirayı…
Ülkemizde ve Dünya’da milyarlarca insan açlıktan, susuzluktan ölürken milyarlarca liralık israfları yapmayalım artık. Yedik, içtik, fotoğraflar çekindik, paylaştık… Doyun artık, durun bir yerde. Hiç mi edep, adap kalmadı? Nasıl doyumsuz bir kursağımız var? Vicdanımızda mı sızlamıyor hiç?
Biraz ağır mı oldu? Hadi canım, çok bile hafif söyledim. Aklımdan geçenlerin üzerini sıyırıp yazdım ki daha derinlerde neler var bilseniz!
Geçtiğimiz günlerde TİSVA’nın (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) yaptığı bir açıklama ajanslara düştü. Sırf serpme kahvaltı yüzünden yılda 100 milyar lira çöpe döktüğümüzü üzülerek öğrenmiş olduk. Daha çarpıcı rakamlar da var. Yıllık gıda israfımız 214 milyar lira, toplam 12 milyon tona denk geliyor…
Aynı raporu incelediğimizde çok üzücü rakamlar göze çarpıyor. Bir günde 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz mesela. Evet, her gün 6 milyon ekmek… Neler yapılmaz 6 milyon ekmek parasıyla değil mi? Biz yapmayıp çöpe atıyoruz. 6 milyon ekmek ortalama 6 milyon Türk Lirası eder. Milli eğitim Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre 32 derslikli tam teşekküllü (3 atölye, 300 kişilik pansiyon ve spor salonu dahil) bir okulun maliyeti 24,7 milyon lira. Biz bunu 4 günde çöp edip atıyoruz. Senede yaklaşık 75 tam teşekküllü okulu sadece ekmek olarak çöpe atıyoruz biz.
Serpme kahvaltıyla kaç şehir hastanesi, üniversite ya da Ar-Ge merkezini çöpe attığımızı varın siz hesaplayın. Mesela geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TURHAN Kanal İstanbul projesinin maliyetini 15 milyar dolar olarak açıklamıştı. Yani yaklaşık 85 milyar lira, israftan arta kalan para 15 milyar lira. Bu da yaklaşık karayolları genel müdürlüğünün bütçesi kadar. Yani her yıl serpme kahvaltıda 1 kanal İstanbul projesini 1 karayolları genel müdürlüğünün bütçesini yemeyip çöpe döküyoruz.
Toplam gıda israfımızı da rakamlarla örneklendirecek olursak birkaç örnek yazalım hemen. Toplam israfımız 214 milyar liraydı. İstanbul havalimanının maliyetini Bakan Turhan birkaç gün önce 10 milyar avro olarak yani bugünkü değeri ile 63 milyar lira olarak açıkladı. Her sene 3 İstanbul Havalimanından fazlasını çöpe döküyoruz desem? Ya da daha vahim bir örnek verelim. 2019 yılı Milli Savunma Bakanlığı bütçesi 46,5 milyar lira civarında. İsraf ettiğimiz gıda 4,5 Milli Savunma Bakanlığı bütçesi kadar. Anlaşılmadı mı? O zaman bir de şöyle örneklendirelim, israf ettiğimiz gıda karşılığı olan miktarı nüfusa eşit bir şekilde dağıtırsak (81 milyon kişiye) her birimizin cebine yaklaşık 2.641 TL girer. Yani 5 kişilik bir ailenin bütçesine 13.200 TL girer. Yoksul bir ailenin 1 senelik yeme, içme, barınma ve belki çocuklarının okul masrafı… İktisatlı harcanırsa 1 haftalık tatil bile çıkar aradan. Neler döküyoruz çöplere, korkunç!
Tablo bu şekilde devam eder gider. Dünya küçük, kaynaklar sınırlı fakat iyi kullanırsak hepimize yeter de artar bile. Güzel bir söz vardır, Dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni fakirleri doyuramadığımızdan değil zenginleri doyuramadığımızdandır!
Gönlünüzce yaşayın, mutlu kalın.