Türkiye’de milyonlarca engelli var. Birçoğu kaldırımların bozuk olması, toplu ulaşımın uygun olmaması ve daha birçok nedenden dolayı evlerine hapsolmuş durumdalar. Ne yapacaklar ki başka? Kısacık bir düşünelim, yürüme engeliniz var ve çarşıya arkadaşınızı ziyarete gittiniz. Çok temel bir ihtiyacınız nüksetti mesela “çişiniz geldi”, ne yapacaksınız? Hiçbir şey yapamazsınız, çünkü neredeyse hiçbir yerde engelli tuvaleti yok!
Zaten isteseniz de o arkadaşınızı ziyarete gidemezsiniz. Çünkü en basitinden kaldırımlardan engelli aracı ile yürüme olanağınız da yok. Bırak yürüme olanağını, çoğu yerde kaldırıma dahi çıkamazsınız. Bir gayret çıksanız, inemezsiniz! Kaldırımları ya esnaf, ya belediye ya da elektrik idaresi işgal etmiş durumda
Böyle dünya çok daha güzel!
Bir düşünün, evlerine hapsedince görmüyoruz ve yok oluyorlar! (Ya da yok sayıyoruz)
Neyse ki engelli istihdam oranımız da çok düşük. Bu yüzden çalışma hayatımızda da yoklar.
Biz böyle hayatımızdan onları çıkarıp atmışken birileri kalkmış mücadele ediyor. “Engelleri aşta gel” sloganıyla. Neymiş, engelli bireylere girişimcilik kursu verip, onlara ücretsiz danışmanlık yapıp iş kurmalarına vesile olacakmış. Be adam senin başka işin mi yok! Hem kurslara da kendisi giriyor, eğitimlerle de birebir ilgileniyor. Ne günlere kaldık heyhat! Her yeri afişle, tanıtım broşürleriyle donatmış, her yerde de karşıma çıkıyor tanıtımlar.
Nazilli İŞKUR’dan bahsediyorum. Durun hemen, bu yazı da ısmarlama değil. Hatta benim adı geçen kurum yüzünden mahkemelere intikal etmiş bir olayım bile var. Neyse, bu beni ilgilendirir. Sezar’ın hakkı Sezar’a…
Edindiğim bilgiler şu yönde, 180 engelli ve eski hükümlüye ulaşmış Nazilli İŞKUR. Şu ana kadar 13 projeye ulaşmışlar ve 13 engelli ve eski hükümlüye “İŞKUR”muşlar, iş sahibi yapmışlar.
2020 1. Dönem hedefleri 50 proje! Kafayı yemiş bunlar…
Hiç alışkın değiliz biz böyle aktivasyonlara. Bakanlık ya da müdürlük göndermiştir bir kaç broşür, afiş. Yazmıştır bir üst yazı “gerekli duyurunun yapılmasına… vs.” diyerek. Asarsın üç-beş duvara, birkaç kamu kurumuna, yaparsın birkaç göstermelik kurs, tamamdır işte!
Eski köye yeni adet geldi. Gerçi haklarını yemeyelim Nazilli İŞKUR personeli benim kamu kurumları arasında hizmet yarışında gördüğüm görebileceğim en güler yüzlü ve yardımsever kamu personelleri arasında ilk sıralarda yer alır.
Durun hemen, taş atmayın. Yalakalık yapmıyorum, kurumla bitecek bir işim de yok. Amirini ne görmüşlüğüm, ne de tanımışlığım var. Gerçekten ben İŞKUR mağduruyum. Fakat bu çalışmaları görmezden gelmek yakışık almaz. İstihdamla mücadele eden her kurumu başımın üstünde taşımak, övmek boynumun borcudur. Hep sorunları yazmaktan, özellikle istihdam sorununu yazmaktan çok sıkıldım. Sorunlara çözüm bulan örnek kurumlarımızı da yazmak, “çabalayanlar da var” demek istiyorum biraz. Gerçekten iyi insanlar, liyakat sahibi yöneticiler de var ve iyi ki varlar!