Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantı-sından sonra kamuoyu yeni kısıtlamalar bekliyordu. Kabine toplantısı başladığı sıralarda Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’de çıktığı bir televizyon kanalında artan vaka, ölüm ve hasta sayısı nedeniyle Kabine Toplantısı sonrası kısıtlamaların gelebileceğini açıklamıştı. Ama kamuoyunun ve bilim kurulu üyesinin beklentisi boşa çıktı kısıtlamalar gelmedi ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarına baktığımızda 65 yaş üstü vatandaşlara seyahat kısıtlamasının sinyalleri verildi.
Bunu nereden çıkardığımızı sizlerle paylaşmadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdo-ğan’ın konuşmalarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Erdoğan’ın konuşması şöyleydi: "Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecburi hale getirilecektir. İl Hıfzıssıhha Kurulları gerektiğinde özel tedbirler alıp bunları kararlılıkla uygulayabilecektir. Kafe ve restoranların denetimi sıklaştırılacaktır. İzolasyonda olan kişilerin kurallara uyup uymadıkları daha yakından takip edilecektir. İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ulaşım saatlerinde sınırlama yapı-labilecektir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına baktığımızda maske ve mekan denetimlerinde yazılan cezaların caydırıcı bir yanının olmadığını ve vatandaşların cezaları ödemediğini anlamış olduk. Koronavirüsün vatandaşların yaşamına vermiş olduğu zara ve ölümlere rağmen kurallara kimsenin uymadığını gözler önüne sermiş oldu. Artık kesilen cezaların ve koronanın önemini vatandaşlar, işlem yaptıkları kurumlarda karşılarına çıkan idari cezaları görünce farkına varacak. Kamuoyunun ve bilim kurulu üyesinin kısıtlama beklentileri ise İl Hıfzıssıhha Kurullarına bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel tedbirlerin alınmasını ve bunların sıkı sıkıya uygulanmasını söyledi. Yani her ildeki kurullar, çıkan vakalara ve görmüş oldukları eksiklikler doğrultusunda kısıtlama getirebilecek. Özellikle açık açık kafe ve restoranların denetimlerinde taviz verilmemesini isteyen Erdoğan, 65 yaş üstü vatandaşlara ulaşım saatlerinde sınırlama yapılmasını söyledi. Evet 65 yaş üstü vatandaşların zaten ulaşım saatlerinde kısıtlama Türkiye’nin bir çok ilinde uygulanıyor ama bir kez daha böyle bir açıklamanın yapılması şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kapıda olduğunun sinyalini vermiş oldu diyebiliriz. Artık yaz tatili bitti ve vatandaşlar, tatil havasından çıkıp normal hayata döndü. Okulların bir kısmı açılıp yüz yüze eğitime başladı. Kent merkezlerindeki hareketlilik arttı. Tatil beldelerindeki yoğunluk azaldı. Vakaların, ölümlerin ve yoğun bakımda yatan hasta sayılarının artması artık eski kısıtlama günlerine döneceğimizin en açık kanıtı durumunda.
Bütün vatandaşların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyup sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini diliyorum.