Ahşap ürünler antik çağlardan bu yana insanlar tarafından kullanılmış, yıllar geçtikçe bu ürünün kullanımı sanatla bir araya gelerek harika işlerin ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Modern zamanların beton, plastik gibi yapıları, son yıllarda ahşabın tekrar değer kazanmasıyla birlikte düşüşe geçti.

Peki bizler neden ahşaba tekrar rağbet etmeye başladık? Bu sorunun cevabı kişiye göre değişse de uzmanlar bunu, büyük bir çoğunlukla insan psikolojisi üzerinde yarattığı huzur ve rahatlatma etkisine bağlamakta. Son zamanlarda kafe ve restoran gibi sosyal alanlarda kullanılan ahşap motifler mobilyalarda da kendini göstermeye başladı.

Mekanlarda kullanılan doğal ahşap mobilya ve dekor ürünleri ile duvar kaplamalarının insanlar üzerinde sıcak, rahatlatıcı ve özgüven yükseltici bir etkisi olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur. İnsanın doğaya aidiyetini pekiştiren ahşap, bireyleri pozitif ve olumlu düşüncelere teşvik ediyor. Kalp ritmini düzenleyen ahşap, stresin neden olduğu olumsuz etkileri azaltmakla beraber doğaya olan özlemi dindirici bir etki de yaratıyor.

İç mekânlarda ahşabın kullanımının insan davranışlarını ve sosyal iletişime de büyük bir etkisi vardır. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki ahşap ürünlerin kullanıldığı ofislerde, kullanılmayan ofislere göre ziyaretçilerin izlenimi daha olumlu oluyor. Ahşap kullanılan ofislerde personelin işlerinde daha verimli, daha başarılı, daha özgüvenli, daha sorumlu ve huzurlu olduğu ortaya konulmuştur.

Tabi her şey de olduğu gibi ahşapta da doğallık olması gerekmektedir. İmitasyon ürünler her ne kadar gözü yanıltsa da gerçek ahşap gibi olamayacaktır. Bundan dolayı evinize gerçek ahşaptan yapılmış ürünler almanızı tavsiye ederim.