Sevgili Hedef Gazetesi okuyucuları, 31 Mart yerel seçimlerini yorumlamak için biraz geç kaldım farkındayım, affınıza sığınıyorum. Fakat içerisinde bulunduğumuz şartlardan dolayı seçim analizlerini doğru yapabilmek adına biraz zaman ve birtakım çalışmalar gerekli. Öğrendiklerimi ve düşündüklerimi en doğru şekilde size yansıtabilmek adına bu gecikme, şimdiden affola.
**
Biliyorsun Cumhur İttifakı’nın Aydın’daki 12 ilçe belediyesinin başkan adayları daha açıklanmadı. Seçime 2 ay gibi bir kısa süre kalmasına rağmen daha adaylarının açıklanmadığı bölgelerde ne gibi çalışmaların yapıldığını bir vatandaş gibi ben de merak ediyorum. Zira, bu seçim öyle yatarak kazanılmıyor.
**
Aydın Büyükşehir Belediyesi için ismi tekrardan açıklanan Özlem Çerçioğlu. Çalışmalarına ivme kazandıran Özlem Çerçioğlu, kucaklayıcı bir ile birlikte seçmeni ile buluşmaya devam ediyor. Billboardlarda gayet disiplinli ve parti logosu kullanılmayan afişler kendisine artı yazdı. Aydın’da üç dönemdir belediye başkanlığı yapan Çerçioğlu, güç zehirlenmesi yaşamayarak seçimi ciddiye aldığını gösterdi. Yapılan anketlerde seçimi tekrardan rahatlıkla kazandığı görülen Çerçioğlu, sahadan kopmamaya devam ediyor. Bu seçimden de galip çıkacak gibi.
**
Aydın Büyükşehir Belediyesi için bir kez daha aday olan Cumhur İttifakı adayı Mustafa Savaş’ın durumundan bahsedelim biraz da. Geçen gün Söke’yi ziyaret eden Mustafa Savaş, bir önceki seçim vaadi olan su fiyatlarındaki yüzde 50 fiyat indiriminden bahsetmiş tekrardan. Yahu hadi bu vatandaş unutuyor, kardeşim Savaş’ın yanındaki ‘ekip’ ne işe yarıyor? Gerçi; Mustafa Savaş’a akıl veren birkaç isim, ithal danışman vs gibi durumlar olunca bu talihsizliğin yaşanması çok da beklenmedik bir durum değil açıkçası. Bu ülkede 20 yıldır vatandaşın teveccühünü alan bu partinin 5 yılda aynı vaadlerde bulunması normal mi yahu? Anlaşılan o ki Cumhur ekibi bir önceki yenilgiden derslerini almamış. Büyükşehir’in kazanılması çok da umurlarında değil sanki.
**
Efeler’de ise avukat Anıl Yetişkin aday gösterildi. Şahsen Efeler’de yaşayan bir vatandaş olarak kendisini çok tanımıyorum. Efeler seçmeninin de aynı nezihde olduğunu düşünüyorum. Gittiği birçok ziyarette de kendisine olan ilgisizliğe bizzat şahit oldum. İşi zor, rehavate kapılmaması önemli. Kazanılmayacak bir seçim değil kendisi adına, ama rakipleri de azımsanmayacak kadar güçlü. İYİ Parti’ye geçen ve bölgede bir hayli sevilen Fatih Atay ismi ve harıl harıl çalışan ülkücü camianın yakından tanıdığı Burak Pehlivan. Tavsiyem, kameralara poz vermek yerine, biraz şehrin yaşadığı sıkıntıları dile getirip bu yönde projelerle vatandaşa ulaşması. Yoksa CHP için bu seçimin faturası ağırlaşabilir.
**
Aydın’ın en büyük ilçesinde seçim kazanan Kürşat Engin Özcan’ın adaylığı henüz açıklanmasa da, Fakıbaba gibi bir ismin AK Parti’den istifa edip İYİ Parti’ye geçmesine cevap olarak, İYİ Parti’nin Türkiye’deki en büyük belediyesini AK Parti’ye kazandırmış olmasından dolayı adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Seçim döneminden bu yana her cemiyete giden, kimseyle düşman olmayan Özcan, sahadaki çalışmalarını devam ederek seçmenini kucaklamaya devam ediyor. Sahadan hiç ayrılmaması ve diğer partilerin aday yetersizliği ona bu seçimi tekrardan kazandıracak gibi gözüküyor. Avantajı elinde tutan Özcan, çalışmalarına da büyük bir ivme kazandırarak Nazilli siyasetinde iyi bir imaj yakaladı.
**
Nazilli’de bütün ilçe örgütünü şaşkınlığa uğratan Gamze Yolcu Metin ismi. Süleyman Bülbül’ün gücünü göstermek ve bölgede hükmünü rahatlıkla sürebilmesi adına kendi çabalarıyla gösterdiği pasif bir aday. Bülbül böyle düşünse de bu ismin açıklanması, aklıma Bülbül’ün istemeden de olsa AK Parti’ye hizmet etmesini getirdi, ki birçok partili de böyle düşünüyor. Adayın yarıştan çekileceği konuşuluyor, çok da yanlış bir düşünce değil.
**
CHP Nazilli kendi içinde kaynarken, İYİ Parti ise henüz Nazilli’de adayını açıklayabilmiş değil. Ülke genelindeki en büyük ilçesini kaybeden İYİ Parti’nin bu seçimde Nazilli’de pek bir iddiası yok gibi. Zira, Kürşat Engin Özcan’ın parti değiştirmesi de, partiye olan güveni bir hayli sarstı. Adaylık için ise Nazilli’de ‘Efsane Başkan’ ismiyle anılan Esat Ergüler beklense de, Ergüler bu teklifi sert bir dille reddetti. Öyle ki İYİ Parti için, MHP’de ilçe başkanlığı yapan ve iyimseverliği ile bilinen Cüneyt Korkmaz’ın adaylığı büyük ihtimalle haftaya netlik kazanacak. Çok da yanlış bir aday olmaz. Dengeleri değiştirebilecek güçlü bir aday profili kendisi.
**

CHP’de en son Karacasu’da 2 dönem belediye başkanlığı Mustafa Büyükyapıcı tekrardan aday oldu. İYİ Parti ve MHP’nin korktuğu başına geldi yani anlayacağın. Bu güçlü aday profilinin karşısında çok bir şanslarının olduğunu zannetmiyorum. Büyükyapıcı’nın hareketlerini de görmek önemli takdir edersen, beraber göreceğiz.
**
Biliyorum, çok uzun bir yazı oldu ama konular kısa yazılmayacak kadar önemli takdir edersen. Genel hatlarıyla sizi bilgilendirmek istedim. Daha yazılacak birçok konu olmasına rağmen sizi yormamak adına yazımı burada noktalıyorum. Bir sonraki yazıda daha detaylı bilgiler vereceğim. Görüşmek üzere.