Bahçe işleriyle uğraşmayı sevenler için budama zamanı geliyor. Yılın belirli dönemlerinde ağaçların ve gül gibi bitkilerin daha verimli ve sağlıklı olabilmeleri için budanması gerekir. Nasıl her sene profesyonel ya da amatör bir şekilde meyve ağaçlarınızdan kaliteli, yeterli ve sürekli ürün alabilmek için toprağınızı işleyip, gübresini koyup, sulamasını yapıp, zararlı böceklerle mücadele ediyorsanız aynı şekilde budama işlemini de yapmak zorundasınız. Tabi her işte olduğu gibi budama işinde de bazı püf noktaları bilmek bitkilerimiz ve ağaçlarımızın yararına olacaktır.

Budama işini iyi bilen birinden muhakkak yardım almalı. Kimseyi bulamasanız bile internet üzerinden video uygulamalı şekilde izleyerek öğrenebilirsiniz. Çoğu insan kendi bahçesindeki bitki ve ağaçların budama işlemine ihtiyacı olmadığını düşünebilir. Ben ağaçlarımdan memnunum, kendimce yeterli meyve de alıyorum, budama işlemi yapmama gerek yok diye de düşünebilirsiniz.

Ancak unutmayalım ki şu an için meyvenizi alıyorsunuz fakat ilerleyen yıllarda daha az ve küçük şekilde, daha ileri zamanlarda ise neredeyse hiç alamamaya başlayabilirsiniz. Tabi bu dediklerimiz çok geneldir. Biraz daha detaya girersek eğer düzenli bir şekilde budama yapmadığınız takdirde ağacınızın tacı düzensiz bir şekilde gelişecek, dalları gereksiz fazla verimden dolayı kırılacak, eskisine göre daha küçük ve kalitesiz meyveler verecek, dallanmanın artmasından dolayı ağacınızın iç kısımlarına güneş ışıkları giremeyecek ve her sene düzenli verim verememeye başlayacak. Bu olumsuz durumdan kaçınmak için ağaçlarınıza düzenli bir şekilde budama işlemini uygulamalısınız.

Ağaçları yılın belli dönemlerinde budayabiliyoruz. Özellikle yapraklı ağaçlar yapraklarını döktükten sonra budanmalıdır. Tarih vermek gerekirse yurdumuz da budama için en uygun zaman 15 Kasım – 15 Mart tarihleri arasındadır. Budamanın zamanlaması gerçekten çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan budamalar bitkilerde büyük hasarlara ve buna bağlı olarak da ürün kaybına neden olur. Ek olarak bazı hastalık ve iklim koşullarından fazlaca zarar görmelerine de sebep olabilir.

Bitki ve ağaçlar için su nasıl bir gereklilik ise doğru budama da aynı ölçüde önemlidir. Bitki ve ağaçları seven değer veren herkesin güzel bir kış geçirmesi dileğimle.