Koronavirüs nedeniyle tarihte ilk kez 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını çocuklarımız evlerinde kutlayacaklar. Daha önceki sadece statlarda, kent meydanlarında yapılan kutlamalar gibi olmasa da bu yıl ki kutlama şehirlerin her noktasında yapılması sevindirici oldu. Bence en güzel kutlama olacak.
23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.
Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.
Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl ilk kez sokaklar, kent meydanlarında, statlarda kutlanmayarak şehrin dört bir yanında evin balkonlarında kutlanacak. Bu yüzden anne ve babaları tatlı bir telaş sardı.
Anne ve babalar uzun süredir 20 yaş altı çocukların sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerde kalan çocuklarını mutlu etmek içen renga renk süsler ve Türk Bayrakları aldı. Evlerinin bir köşesini veya çocuk odalarını süsleyip Tük Bayrakları ile donattı. Evlerin balkonlarına bayraklar astı. Belki daha önce hiç bu kadar coşkuyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı anne babalar kutlamamıştı. Artık herkes sabırsızlıkla o anın gelmesini ve yurdun her köşesinde aynı anda İstiklal Marşını okuyup bayramı kutlamayı bekliyor. Bu bayram çocuklar kadar bütün Türk milletinin bayramı olacak.
Milletimize ve bütün çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.