Hayatımızda ne yaşarsak yaşayalım her zaman bardağın dolu tarafından bakmamız gerektiğini söyleyen birileri bulunur. Bir de tam tersini söyleyip boş tarafına bakıp moral bozanlar vardır. Biz kendimizi hangi tarafta gördüğümüzü hiç düşündük mü ya da daha hayatımızda karşılaştığımız problemlere nasıl yaklaştığımıza dönüp baktık mı? Bu konu üzerine yapılan araştırmalarla iyimserliğin ve olumlu düşünmenin hem fiziksel hem de psikolojik sağlık üzerine yeni yeni faydaları keşfediliyor.


Bardağın dolu ve boş tarafları gibi insanları da “olumsuzlar” ve “olumlular” şeklinde ikiye ayırmamız mümkün. Herhangi bir fikrini ortaya attığında bazıları hemen o işin nasıl olamayacağını, ne gibi güçlüklerle karşılaşabileceğini anlatmaya başlar. Ülkemizde özellikle bu insanlar hepimizin karşısına gündelik hayatta mutlaka çıkmıştır. Eğer şanslıysak, yanımızda fikrimiz, düşüncemiz ne kadar imkansız olursa olsun denememiz gerektiğini söyleyen insanlar buluruz. Uzmanlara göre olumlu düşünenler diğerlerine göre genel olarak hem fizyolojik hem de fiziksel anlamda daha sağlıklılar. Hayatı daha kaliteli yaşıyorlar ve çok daha fazla arkadaşları var.
Yapılan bir akademik çalışmada, iyimser insanların düş kırıklığı yaratan durumlar karşısında sorunu çözmek için ne yapabileceklerine odaklandıkları ortaya çıktı.

İyimserler, hüsrana kapıldıkları durum karşısında, değiştiremeyecekleri şeyler için oturup hayıflanmak yerine bir B planı oluşturmaya başlıyor ve başkalarından yardım ve tavsiye istiyorlar. Kötümserlerse durumun kendi kontrolleri dışında geliştiğini ve ellerinden gelebilecek hiçbir şey olmadığını söylüyorlar.

Son yıllarda yapılan araştırmalar zihnin beden üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Bağışıklık sistemi, düşüncelerinin ve olaylara yaklaşımının en çok etkili olduğu alanlardan biridir. Yapılan bir araştırmada beynin negatif duygularla ilintili bir bölümü aktive edildiğinde grip aşısına karşı daha zayıf bir bağışıklık tepkisi verdiği görüldü. Bu yüzden biz olumlular ne olursa olsun hayat karşısında her zaman bir B planı yaparak yaşadığımız sorunların üstesinden gelmeye devam edeceğiz. Herkesin olumlu olması dileğiyle.